Meda Mládková: Muzeum by mělo být zdarma pro všechny

Meda Mládková, mecenáška a sběratelka umění, je velmi inspirativní osobnost. Jsme velmi rádi, že můžeme čtenářům magazínu Perpetuum přinést rozhovor, ve kterém se dozvědí například, jak vnímá český národ, kulturu nebo prezidenta.

Na stěně hlavního výstavního sálu Muzea Kampa je motto: Vydrží-li kultura, přežije národ. V jakém smyslu podle Vás kultura a umění tmelí společnost?

S manželem jsme byli toho názoru, že je třeba si připomínat vztah kulturních hodnot s hodnotami vlastenectví, a to nejen v dobách komunismu, kdy jsme se rozhodli podporovat české umělce, kteří nebyli podporovaní režimem a neměli možnost vystavovat. Neměli bychom zapomínat na své kořeny, nehledě na to, že nám některá historická období nepřála. Mottem „Vydrží-li kultura, přežije národ“ se ostatně řídíme i dnes. Proto jsem se rozhodla usilovat o Werichovu vilu, která dlouhé roky úplně zbytečně chátrala místo toho, aby byla přístupná lidem. Chceme tam připomínat dílo významného národního umělce Jana Wericha – a nejen jeho – a vytvořit prostory určené pro širokou veřejnost. Budeme tam pořádat různé debaty a přednášky.

Vztah k umění bychom se měli snažit rozvíjet už od dětství, kdy fantazie nezná hranic. Když dnes vidím, že světu vládne technika a počítače, mám trochu obavy, aby se z nás postupně cit a vztah k umění nevytratil.

Jak hodnotíte stav kultury v České republice a co o nás vypovídá?

Já myslím, že jsme kulturní národ, jen je škoda, že lidé podle mého názoru vztah k umění nachází až v pozdějším věku. Vztah k umění bychom se měli snažit rozvíjet už od dětství, kdy fantazie nezná hranic. Když dnes vidím, že světu vládne technika a počítače, mám trochu obavy, aby se z nás postupně cit a vztah k umění nevytratil. Vždyť někteří lidé začínají mít problém i s tím se podepsat, jak jsou zvyklí psát jen na počítači. O to větší mám radost, když vidím, že k nám do muzea chodí mladí lidé a mají o umění zájem.

Jakým způsobem podle Vás ovlivňuje naši společnost nekulturní jednání hlavy státu? A existují ještě nějaké hranice kulturního jednání?

Mrzí mě, že to musím takto říct a je mi z toho smutno, ale myslím, že v dnešní době jsou hranice kulturního jednání naprosto setřeny. Prezident by měl jít vzorem, ale dnes tomu tak bohužel není. Nesouhlasím také se státním vyznamenáním herečky J. Frantové Pelikánové, která dle některých dokumentů měla donášet StB na české divadelníky, mj. i na Jana Wericha. Miloš Zeman sliboval, že bude národ spojovat, ale po dvou letech jeho působení na Hradě mám dojem, že společnost spíše rozděluje. Lidé nejsou hloupí a není jim to jedno. Stačí se podívat na akci vyvěšených trenýrek na Hradě, kdy se lidé snaží vyjádřit svůj nesouhlas s jeho počínáním.

Umožnila jste školním skupinám vstup zdarma do Muzea Kampa, proč si myslíte, že je důležité, aby měli žáci možnost setkat se s uměním?

Je to velmi důležité. Nejen děti by měly chodit do muzea a poznávat umění.

Jaké programy pro žáky a rodiny ve Vašem muzeu pořádáte?

Pravidelně jednou za měsíc máme k aktuální výstavě výtvarné dílny pro rodiny s dětmi. Pokud má někdo zájem, dokážeme připravit individuální program i pro malou skupinu dětí nebo jen jednu rodinu.

Programy se zaměřují buď na stálou expozici, nebo aktuální krátkodobé výstavy. Umíme nabídku všech našich komentovaných prohlídek nebo workshopů upravit podle potřeb a požadavku učitelů tak, aby souvisela a doplňovala látku, kterou se děti ve škole právě učí.


Meda Mládková je sběratelka umění, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových Musea Kampa. Byla manželkou již zesnulého ekonoma Jana Viktora Mládka. Žila v exilu od roku 1948, ale udržovala kontakty se zdejší výtvarnou scénou a po roce 1989 se vrátila do Československa.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Close