Univerzita Karlova slaví 670. výročí spolu s veřejností. Podívejte se, co lze navštívit a vidět

Nejstarší česká univerzita oslavuje kulaté výročí svého založení i 100. výročí československé republiky a v rámci oslav se otevře široké veřejnosti.

Den otevřených dveří Karolina

Nejrozsáhlejší akce pro veřejnost se koná již tuto sobotu 7. dubna v Karolinu. Den otevřených dveří zpřístupní návštěvníkům prohlídkovou trasu včetně prostor mázhauzu, Rektorského klubu, Císařského i Vlasteneckého sálu, nebo profesorskou šatnu. Trasa zahrnuje také jeden z vnitřních dvorů Karolina, kde byla vystavena rakev Jana Palacha. V prostorách Karolina budou také vystaveny univerzitní insignie, stejně jako výstava fotografií dokumentujících významné osmičkové roky (1848, 1948 a 1968).

Výstava Univerzita a Republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů

Další příležitost, kdy zavítat do prostor UK, nabízí bezplatná výstava pro veřejnost připravená k výročí založení Československa, která bude otevřena od 10. května do 1. září 2018 v Křížové chodbě pražského Karolina. Tato výstava je sestavena ze sto exponátů, které reprezentují sto příběhů – za každý rok existence republiky jeden.

„Studenti a profesoři Univerzity Karlovy významně ovlivňovali české dějiny. Zakladatelem státu byl profesor Tomáš Garrigue Masaryk, řada jeho kolegů se stala ministry či přijala roli expertů. Studenti významně zasáhli do dějin během majálesů, pražského jara i roku 1989. Univerzita a republika je svým způsobem osudové spojení,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Royt.

Jan Palach

Unikátním vystaveným exponátem bude aktovka Jana Palacha, kterou v lednu 1969 svíral na Václavském náměstí a v níž nesl svůj dopis podepsaný jako Pochodeň č. 1. „Velkou radost máme také z Nobelovy ceny pro manželé Coriovy, kterou se nám podařilo získat z USA. Jsou to absolventi pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství,“ dodává Jakub Jareš. Druhou univerzitní Nobelovu cenu získal Jaroslav Heyrovský v roce 1959 za chemii.

Výstava bude také zahrnovat předměty každodenní potřeby jako školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniformu z vojenské katedry (1983), první československou antikoncepční pilulku (1965) a upozaděna nezůstanou ani politická témata jako spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012.

Z pestrého připraveného programu stojí za zmínku jistě také Open-air festival První republika (15. září 2018, Vyšehrad), komentované prohlídky univerzitních objektů a pracovišť (27.- 28.října 2018, Karolinum a budovy zmíněných fakult) i výstava významných insignií Univerzity Karlovy (2. prosince 2018 – 31. ledna 2019, Císařský sál, Karolinum).

Ať už pro vás Univerzita Karlova představuje drahou alma mater, nebo ji vnímáte „pouze“ jako významnou vzdělávací instituci, která nás svou historií odkazuje až do doby středověku, jistě následující měsíce spojené s oslavami výročí představují vhodnou příležitost, kdy si připomenout, jakou roli sehrála tato univerzita v naší historii a jaký význam jí patří dnes.

Kompletní program a bližší informace k akcím naleznete na webu UK100.

Podrobnosti
UK 100

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Close