Jak zvládnout výuku po uzavření škol: tipy na online aplikace
Pravděpodobně vaše škola stojí před rozhodnutím, jak se přizpůsobit aktuálním vládním opatřením o dočasném uzavření škol. Ať již vaše škola bude tuto záležitost řešit centrálně, nebo rozhodnutí a provedení vedení přenechá individuálně na každém učiteli, přinášíme vám několik tipů, jak se s celou situací s přehledem a úspěšně vypořádat.
E-learning totiž již dávno není ve svých počátcích a k dispozici máme velké množství cest, jak potřebné informace a materiály k dětem a studentům doručit. Některé služby navíc v reakci na momentálně nastalou situaci zpřístupňují své jinak placené služby zcela zdarma. Podívejte se, jakými možnostmi ze své pozice učitele, disponujete.
Komunikační a sdílecí služby
- Google Classroom – jako ideální platforma pro nastalou situaci se zdá být Google Classroom nabízející lehký způsob sdílení a zasílání materiálů mezi učiteli a žáky. Podrobnější vysvětlení můžete naleznout například v tomto článku nebo na tomto blogu. Používání Google Classroom z pohledu žáka je vysvětleno zde.
- Jednoduché sdílení materiálů je možné i přes Google Docs – služba umožňuje i jejich editaci a správu, je zcela zdarma a poskytuje velké úložiště.
- Dokumenty můžete svým žákům také jednoduše nasdílet skrze službu Dropbox.
- Pokud již máte svůj účet u Googlu, budete mít automaticky také přístup k jejich službě Google Hangouts , která je obdobou známější služby Skype. Google Hangouts umožňuje videohovory, hovory nebo klasický chat.
- Microsoft Teams se hodí pro videohovory, sdílení souborů nebo společné chaty. Jak Microsoft Teams používat pro školní účely se dozvíte zde.
- WhatsApp – mnoho žáků ho již má nainstalovaný na svých mobilních telefonech, řešením mohou být hromadné hovory nebo i skupinové (třídní) konverzace.
- Skype – snad nejznámější komunikační online služba, kterou disponují většiny domácností. Pro většinu dětí i učitelů tak používání aplikace Skype pravděpodobně tedy nebude nic nového a neznámého. Problémem u skupinových hovorů by mohlo být nedostatečné internetové připojení některého z účastníků, a tím pádem i nízká kvalita celého hovoru.
- Na videokonference nebo webináře můžete využít například i Zoom (ENG) – pro ten je ale třeba doinstalovat rozšíření pro počítač. Platí také, že při skupinových hovorech o třech a více účastnících platí omezení délky na maximálně 40 minut. Více informací zde.
- Classflow vám umožňuje vytvořit vlastní lekci, online tabuli (kterou v reálném čase také můžete nasdílet), kvízy, testy a další. Služba je navíc oproti jiným dostupná i v češtině, což může spolupráci učitelů a studentů výrazně ulehčit.
- Pokud byste chtěli svým studentům nasdílet svou PC obrazovku, vyzkoušejte službu Discord. Její primární cílovou skupinou jsou hráči počítačových her, ale nenechte se tím zmást, skvěle poslouží i pro vzdělávací účely.
- Sli.do pomáhá učitelům a jejich žákům být v kontaktu díky zapojení se do online diskuze otázkami a live hlasováním skrze ankety v chytrých telefonech. Do 1. července navíc Slido nabízí učitelům své prémiové účty zdarma.
- Pokud vám na vysvětlení látky chybí tabule, zkuste CollBoard – sdílenou virtuální tabuli, kterou můžete sdílet přes Messenger, WhatsApp nebo třeba e-mail.
- Hojně rozšířený systém pro školní administrativu a komunikaci k rodičům a žákům zvaný Bakaláři umožňuje klasické zadávání domácích úkolů, čehož mnoho učitelů využívá i za normálního chodu školy.
- Pokud ovládáte angličtinu, možná je pro vás ideální variantou platforma Edmodo. Platforma umožňuje například efektivní rozesílání materiálů nebo zasílání zpráv studentům.
- Pokud byste se se svými studenty rádi potkali v rámci videokonference, bezplatně je to možné uskutečnit například na Jitsi.org (ENG).
- Pokud hledáte vhodný nástroj pro celoškolní komunikaci, zkuste aplikace Slack (ENG), kterou můžete využívat na PC i na mobilu. Původně byl vytvořen pro pracovní týmy fungující na dálku, v tomto případě by ale mohl ulehčit komunikaci a sdílení dokumentů i školám. Nebude ale pravděpodobně vhodný pro ty, kteří se s technologiemi teprve učí.
- Pro vytvoření vašich vlastních kvízů a her poslouží webové aplikace Quizizz (ENG) nebo Quizlet (ENG) (Quizlet je také skvělý pro procvičování například anglických slovíček).
- Přímo pro školní účely je také vytvořena aplikace Socrative (ENG), která podobně jako dvě předchozí služby umožňuje vytváření kvízů, u kterých můžete jednoduše sledovat jednotlivé výsledky všech svých studentů. Pokud byste chtěli pro své žáky vytvořit test a neovládáte angličtinu, nápovědu naleznete zde.
- Své vlastní hravé a barevné kvízy můžete tvořit také na portálu Kahoot. Ten dokonce díky virové situaci zpřístupnil své jinak prémiové služby učitelům a studentům v oblastech, ve kterých došlo k uzávěrce škol. Více info dohledáte v angličtině zde.
- Nikterak náročné je používání nástroje Timixi, ve kterém mohou studenti vytvářet časové osy k různým tématům. Své výsledky vám poté zašlou a vy tak můžete jednoduše zjistit, do jaké míry se látkou zabývali a jak jí porozuměli.
- Pro zasílání souborů velkých velikostí použijte například Úschovnu (CZ) nebo WeTransfer (ENG).
Weby s výukovou látkou a procvičováním
- Khan Academy je vzdělávací web s interaktivními videy z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.
- Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem. Jako učitel (nebo škola) sem.
- Výuková Youtube videa – o mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálech se zmiňujeme například v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud vaši žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).
- Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře tu máme platformu zaměřenou na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení.
- Pokud učíte matematiku na střední škole, bude se vám hodit vědět, že Techambition v reakci na uzavření škol umožňuje zdarma využívat jejich služby. Svým studentům můžete zadávat matematické příklady a detailně sledovat, jak se jim daří je vypracovávat.
- Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.
- Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.
- Chemikáři určitě ocení portál Prvky.com, kde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.
- Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.
- Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.
- Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.
- Psaní hravě nabízí online kurz, díky kterému se děti mohou naučit psát všemi deseti. Dovednost, která se jim v životě bude rozhodně hodit! Služba navíc školám do konce dubna nabízí licenci zcela zdarma.
- Češtinu, literaturu, prvouku, vlastivědu, fyziku, občanku, dějepis, přírodopis a zeměpis najdete na Redmonster (CZ). Jinak placené kurzy jsou momentálně kvůli uzavření škol dostupné všem zdarma.
- Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.
- Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.
- Jestli chcete, aby vaši žáci pracovali i s „vizuálnem“, doporučujeme webovou stránku Storyboardthat.com. Na ní totiž můžete se studenty vytvářet skvělé komiksy. Návod vytvořený českým učitelem, naleznete zde.
- Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.
- Nakladatelství Fraus díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy.
- Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).
- Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.
- Audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku) najdete na portálu Jeden svět na školách. Všechny materiály jsou dostupné zdarma a nově nepotřebujete ani registraci. Pokud jste doteď bojovali s nedostatkem času pro promítání filmů ve výuce, nyní nastal ten správný čas se jim v pohodlí domova věnovat.
- Učitelům občanské výchovy se může hodit i e-learning od Občankářů, který momentálně nabízí dva kurzy orientované na moderní dějiny a multikulturní výchovu.
- Zajímavé zadání úkolů nabízí například i projekt Vyprávěj příběh od Paměti národa. Žáci v něm mají za úkol vyhledat a vyzpovídat pamětníka a jeho příběh převést do audiovizuální podoby.
- Portál Moderní dějiny nabízí kvalitně zpracované výklady událostí minulého století. Materiály se mohou hodit pro dějepis i občanskou výchovu.
- Dějepisáři určitě ocení službu Old Maps Online (ENG), ve které můžete vyhledávat historické mapy míst na celém světě. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani Praha.
- Zlepšit si své kritické myšlení umožňuje portál Trainbra.in.
- Učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu se bude hodit Google Arts & Culture (ENG), kde ve vysokém rozlišení najdete fotografie mnoha uměleckých děl.
- Pokud je vaším cílem zlepšit mediální gramotnost vašich studentů, velmi doporučujeme portál Svět médií a jeho otevřenou učebnici, ve které naleznete zpracované kapitoly z mediální výchovy. Web vznikl na základě povinně volitelného předmětu pražského Gymnázia Na Zatlance.
- Přes 3300 vzdělávacích přednášek na různá témata najdete na TED Talks. Mnoho z nich je česky, případně jsou opatřeny českými titulky. Nebojte se však se žáky ve vyšších ročnících pracovat ani s videy v angličtině.
- Profesionálně připravené kurzy naleznete také na Seduo.cz. Zdarma jsou jen některé kurzy, za to však za ně můžete obdržet potvrzení. Studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.
- Jazykáři mohou využít celosvětově známou aplikaci na učení jazyků Duolingo. Doporučili bychom ji ale spíše žákům, kteří s cizím jazykem teprve začínají.
- Angličtináři (ale třeba i němčináři, ruštináři, španělštináři a francouzštináři) mohou do 31. srpna zdarma využívat jazykovou aplikaci Mooveez. Aplikace nabízí pomoc při učení jazyka skrze práci s filmem. Studenti mohou u filmových scén trénovat porozumění, k dispozici mají přepis dialogů i s českým překladem. Video pro učitele zde.
O tom, které nástroje se hodí pro které aktivity, jaké aplikace jsou propadákem, nebo naopak trhákem, si můžete číst učitelské blogy Co jsem vyzkoušela (od autorky Jitky Rambouskové) nebo Dejte mi pevný bod a pohnu i českým školstvím (od Petry Boháčkové a Slávka Hory).
Skvělý návod, jak natočit video pro studenty si můžete prohlédnout zde na YouTube.
Pokud se rozhodnete vést hodinu online skrze některou z uvedených komunikačních služeb, doporučujeme si její fungování před samotnou hodinou nanečisto vyzkoušet. Dnešní generace dětí však s technologiemi umí dostatečně dobře pracovat, věříme proto, že učení se s novým nástrojem pro ně nebude velkou překážkou.
Máte své vlastní tipy týkající se e-learningu nebo výuky online? Podělte se s námi v komentářích.
4. třída – testy,ZŠ ENGLIŠOVA
H-mat uvolnil všechny svoje učebnice a pracovní sešity v elektronické podobě zdarma přes H-edu: https://www.h-edu.cz/ucebnice/27ef8e0f-e644-43de-abe8-245ffba65985
Díky za super přehled aplikací. Bylo by možné ten seznam aktualizovat – pochází z půlky března. Každopádně dobrá práce, Markéta Popelářová!