Dvojjazyčné mapy pomáhají ukrajinským dětem při výuce na českých školách

Jak se ukrajinsky řekne vlajka či Jihomoravský kraj? Jen stěží by někdo z učitelského sboru v lednu letošního roku vážně přemýšlel nad tím, že by se mu tyto znalosti mohly hodit. Konflikt na Ukrajině ale vše změnil. Společnost Kartografie Praha proto vytvořila mapové výukové pomůcky pro české vzdělávací instituce, které se vypořádávají s nečekanou vlnou válečných uprchlíků z řad dětí a mládeže.

Znalost rodné země je pro ukrajinské děti klíčová. S ohledem na vlnu ukrajinských uprchlíků v České republice proto nakladatelství Kartografie Praha připravilo výukové pomůcky, které mají pomoci se vzděláváním ukrajinských dětí u nás. Výukové pomůcky najdou uplatnění jak v čistě ukrajinských třídách, tak ve smíšených výukových skupinách.

Soubor map pro školy i veřejnost

Předně vznikla mapa Ukrajiny a to hned ve dvou verzích. Oboustrannou nástěnnou mohou učitelé využít nejen při výuce, ale také jako součást trvalé výzdoby třídy, aby se ukrajinské děti cítily v Česku co nejlépe. Příruční alternativa najde uplatnění především při práci ve školní lavici či domácnostech. Na mapě jsou přehledně vyobrazeny např. administrativní hranice, základní celky z fyzické geografie a významná dopravní infrastruktura. Neexistuje lepší pomůcka pro snadné představení své rodné země českým dětem.

Vedle mapy vznikl i Česko-ukrajinský atlas vycházející z žákovské předlohy téhož vydavatele. Obsahuje politické a fyzické mapy světa a Evropy, mapu Česka i Ukrajiny a nechybí ani státní vlajky napříč celým světem, vše vždy v české a ukrajinské verzi.

Právě dvojjazyčnost pomůcek může zjednodušit práci lektorů a pedagogů, kteří nemusí zpracovávat překlady vykládaných pojmů a mohou paralelně využívat obě verze map. Atlas i mapy díky tomu poslouží nejen k procvičení zeměpisu, ale i ke zlepšení jazykové vybavenosti žáků.

Pokud učitelé upřednostňují práci na interaktivní tabuli, určitě ocení možnost stáhnout si mapy Česka a Evropy k prohlížení ve formátu pdf. Využití najdou také při práci na počítačích či tabletech, ať už ve škole či při domácí přípravě. Stejně jako například obrysové mapy regionů celého světa či mapy ze starších vydání školních atlasů si mohou vyučující i jejich žáci tyto mapy zdarma pořídit na portálu pro školy ŠkolníMapy.cz. Kompletní přehled pomůcek pak lze nalézt na webových stránkách Pomáháme Ukrajině.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button