Globální technologická konference pro studenty Future Port Youth míří opět do Prahy. Přiveze řečníky ze Spotify i Stanfordu

Inspirovat, otevřít nové obzory a ukázat mladým lidem, jak mohou technologie využít k pozitivnímu dopadu na svět kolem sebe, přijede do Prahy desítka českých i zahraničních lídrů a expertů ve svém oboru. Vystoupí už na čtvrtém ročníku globální technologické konference pro studenty Future Port Youth, která se bude konat 14. listopadu v multižánrovém kulturním prostoru Nová Spirála. Zatímco na místo konání dorazí až 800 návštěvníků, další tisíce studentů z Evropy, Afriky a Asie budou přednášky sledovat online ve školách. O konferenci jsme se bavili s jejím zakladatelem, Martinem Holečkem.

Co vás vedlo k založení konference pro mladé?

Future Port Youth vznikl z touhy otevřít mladým lidem dveře k nejnovějším technologiím a inovacím, které formují budoucnost. Chtěl jsem vytvořit platformu, kde se setkávají studenti, odborníci a lídři z celého světa, aby sdíleli inspiraci a znalosti, které mohou mladým lidem pomoci zorientovat se ve stále se měnícím světě.

Je konference určená hlavně pro studenty?

Konference je primárně zaměřena na studenty středních a vysokých škol, ale vítáme každého, kdo má zájem o inovace. Účastníci by si měli odnést hlubší porozumění tomu, jaké dovednosti a znalosti budou v budoucnu potřebné a jak technologie mohou zlepšit svět kolem nás. Naším cílem je inspirovat je k rozvoji kreativity, kritického myšlení a podnikavého přístupu.

Jak dlouho trvá příprava na takovou konferenci? Podle čeho vybíráte témata a spíkry?

Příprava na takovou konferenci je náročná, začíná několik měsíců před samotným datem akce. Témata a řečníky vybíráme podle aktuálních trendů ve světě technologií a inovací. Snažíme se o pestrý mix zkušených lídrů a mladých talentů, aby byla konference stále inspirativní a přinášela nové pohledy.

Letos se koná konference už posedmé. Co děláte pro to, aby konference byla stále aktuální a přinášela nové impulsy?

Aktualizaci zajišťujeme zejména tím, že sledujeme vývoj v technologiích, jako je AI, robotika, vzdělávání, virtuální realita a další. Inspirují nás trendy, které mají potenciál změnit svět k lepšímu, a chceme ukázat, jak je využít už dnes. Naším cílem je udržet obsah dynamický a relevantní, aby studenti dostávali hodnotné a aktuální informace.

Inspirujete se v zahraničí?

Future Port Youth je specifický tím, že se zaměřuje na mladé publikum. Inspiraci ale čerpáme i ze zahraničních technologických a inovačních konferencí, kde oslovujeme řečníky, zda by místo k lidem z byznysu, nešli mluvit ke studentům. Často je to nadchne. Podobnou akci čistě pro mladé lidi, která probíhá jak fyzicky tak na školách vzdáleně, s tímto typem řečníků jsme se ale ve světě zatím nepotkali.

Jaké máte na konferenci ohlasy?

Ohlasy jsou velmi pozitivní, mnoho účastníků nám říká, že díky konferenci pochopili, že mohou něco ve světě změnit, i když jsou zatím ještě na škole. Také z každoročního průzkumu po akci vyplývá, že se po ní student budou více zajímat o nové technologie a experimentovat s nimi. Cítí, že dostali příležitost prozkoumat budoucnost a mají chuť se zapojit do jejího formování.

Může konference ovlivnit výběr budoucí profese?

Konference jim pomáhá mladým lidem lépe se orientovat v oblasti budoucích profesí. Ono vlastně není vůbec jasné, jaké profese za 5 až 10 let budou potřeba. Ale když navnímáte trendy a zároveň zjistíte, které profese asi tolik potřeba nebudou, dá vám to aspoň základní orientaci a pochopení, že jediná možnost je kontinuálně se zajímat a učit se nové věci. Studenti objevují nové obory, které by třeba normálně nepoznali, a někteří se po účasti na Future Port Youth rozhodli zaměřit svou kariéru právě na technologie nebo vědu.

Ono vlastně není vůbec jasné, jaké profese za 5 až 10 let budou potřeba. Ale když navnímáte trendy a zároveň zjistíte, které profese asi tolik potřeba nebudou, dá vám to aspoň základní orientaci a pochopení, že jediná možnost je kontinuálně se zajímat a učit se nové věci.

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte nějaké novinky?

Do budoucna chceme konferenci rozšířit do více regionů a více zapojit školy po celém světě prostřednictvím online přenosů. Plánujeme také rozšíření tematických bloků a více interaktivních prvků, aby si studenti mohli vyzkoušet technologie v praxi. Dokážu si představit i udělat klon fyzické akce v nějaké jiné zemi.

Co je pro vás na konferenci největší výzvou?

Akci nabízíme školám a studentům zdarma, chceme, aby měla co největší pozitivní dopad. Jednou bychom chtěli, aby se jí účastnili klidně desetitisíce nebo statisíce studentů. Největší výzvou je tak zajistit dlouhodobě udržitelné financování projektu, abychom akci mohli tímto způsobem dále nabízet a měli prostor se soustředit primárně na kvalitní obsah. Zatím se nám dařilo nafinancovat jednotlivé ročníky zvlášť, ale do budoucna bychom chtěli najít partnery, se kterými naše mise bude souznít natolik, že se zavážou na akci spolupracovat dlouhodobě.

Jakým výzvám podle vás čelí dnešní mladí lidé na trhu práce?

Jednou z největších výzev je rychlá proměna pracovního trhu s nástupem nových technologií. Mladí lidé musí být připraveni na celoživotní vzdělávání a schopnost se rychle adaptovat na nové obory a dovednosti. 

Co považujete za podstatné pro úspěch v budoucím světě?

Je důležité, aby studenti rozvíjeli kreativitu, kritické myšlení a nebáli se experimentovat a dělat chyby. Na to není často dnešní školství zatím ještě dobře nastavené. Také je klíčové umět pracovat v týmu a rozvíjet empatii a komunikační dovednosti. A nakonec zvídavost a výdrž, tedy schopnost objevovat nové věci a dotahovat ty rozjeté do konce.

Jakou roli hrají technologie ve vzdělávání a jak se podle vás bude jejich role dále vyvíjet?

Technologie otevírají nové možnosti naprosto personalizovaného a přístupného vzdělávání pro každého. Vidím, že se stále více využívá AI, VR a další technologie, které umožní efektivnější výuku a podporu pro studenty na všech úrovních a bez rozdílu lokace. Technologie stále více prostupují náš život, v podstatě s ním začnou splývat a budou od něj a našich každodenních aktivit neoddělitelné. Stejně tak prostoupí i vzdělávání.

Dokážete si představit ideální školu budoucnosti?

Ideální škola budoucnosti by měla být místem, kde se studenti mohou svobodně rozvíjet a hledat své talenty, kde technologie i učitelé v roli průvodců podporují kreativitu a spolupráci. Chci, aby školy nabízely praktické zážitky a reálné projekty, které studenty připraví na skutečný život. 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button