Pohled na svět z výšky: Jak satelity pomáhají chránit naše lesy

David Moravec z Fakulty životního prostředí ČZU propojuje moderní technologie s péčí o životní prostředí. V prestižním projektu Marie Curie v Drážďanech nyní vyvíjí inovativní metodu pro monitoring stavu lesů pomocí satelitních technologií. V rozhovoru přibližuje, jak mikrovlnné satelity dokážou odhalit skryté informace o našich lesích, a proč je tento výzkum klíčový pro naši budoucnost.

Co vás přivedlo ke studiu prostorových věd a konkrétně k satelitnímu průzkumu Země?

Vždy jsem měl rád vesmír a kosmické technologie. Jako každý malý kluk jsem chtěl být kosmonautem. Tento obor propojuje kosmické technologie a programování. Dohromady to pak používám ke sledování přírody a přírodních procesů. Studoval jsem krajinné inženýrství, takže tam bylo hodně ekologie. Vlastně tímhle způsobem můžu propojit všechny své znalosti a dát je dohromady.

A v neposlední řadě jsou satelitní snímky opticky krásné. Když se díváte na svět zeshora, vidíte ho jinak. My jsme zvyklí vnímat svět ve třech barvách – červené, modré a zelené. Ale to jsou jenom tři úseky elektromagnetického spektra. Senzory můžeme vytvořit tak, aby vnímaly libovolné spektrum. Takže vidíte naši planetu, její oblasti a různé stavy. Je to nádherné.

Co se týče mé konkrétní cesty, nastoupil jsem na doktorát s tématem prostorové interpolace dat zaměřené hodně na matematiku. První článek jsem začal psát o vlivech větrných elektráren na okolní klima. Tehdy jsem data měřil přímo na místě pomocí senzorů. A tam jsem si říkal, že tohle musí jít změřit lépe, s menší námahou, abych viděl skutečně plošné dopady. To mě přivedlo k dálkovému průzkumu Země. Začal jsem se o to zajímat a postupně jsme začali tento obor rozvíjet i na naší katedře.

Jak jste se vlastně dostal k environmentálním tématům?

Mé zázemí je na fakultě životního prostředí, takže environmentální témata jsem studoval už v rámci svého magisterského studia. Mám rád přírodu, environmentální témata, ale zároveň i techniku – a tenhle obor to oboje propojuje. Takže si to tak trochu našlo i ono mě.

Můžete nám podrobněji představit váš projekt Marie Curie, kterému se nyní věnujete v Drážďanech? Proč jste si vybral právě téma mapování stavu lesů?

V dálkovém průzkumu Země se často využívá optické spektrum, protože to je podobné tomu, co vidíme očima – je to všem přirozené a jednoduše se používá. Já se ale zaměřuji na mikrovlnné spektrum, což jsou vlnové délky podobné těm, které používáte v mikrovlnce nebo jako signál na vašem telefonu či GPS. Dívám se na přírodu skrz tyto vlnové délky – satelit vyšle signál proti zemskému povrchu a snímá to, co se odrazí.

Většina lidí, když pracuje s mikrovlnným spektrem, si otevře první snímek, a ten většinou vypadá dost příšerně. Takže na první pohled od toho často utečou. Ale tyhle mikrovlny mají svou krásu. Jak se odráží od zemského povrchu, interagují s prostředím, s takzvanými dielektrickými vlastnostmi, které jsou řízeny hlavně vodou.

To mi umožňuje velmi dobře sledovat stav vody v krajině, konkrétně v lesích. Je to složitější – nejde jen o množství vody, ale i o její teplotu, salinitu nebo zda je vázaná v malých či velkých pórech. To všechno je zakódováno v odraženém signálu.

Mikrovlnné spektrum má výhodu, že je nezávislé na počasí, protože prochází skrz mraky. Satelit vysílá vlastní vlnu, takže může snímat ve dne i v noci, v jakoukoliv denní dobu.

Problémem je, že když chceme sledovat vlhkost v lesích, v rostlinách, většinou se tam promíchává odraz od zemského povrchu. V našem projektu jsme vymysleli přístup, jak to obejít pomocí tzv. koutových odražečů. Jsou to v podstatě jen tři strany plechu, které jsou na sebe kolmé. Díky tomu se signál odrazí přesně zpět k satelitu, a tento odraz je tak silný, že přezáří veškerý odraz z okolí. To jediné, co pak signál obsahuje, je interakce s vodou ve vegetaci.

Teoreticky by to mohlo velmi přesně měřit stav vegetace, stav našich lesů. Jsme na začátku projektu – zadal jsem výrobu odražečů a v následujících týdnech to budeme testovat na kontrolních lokalitách, kde zároveň měříme všechny možné parametry včetně vlhkosti ve stromech, vlhkosti půd, teploty a podobně.

Pokud se naše hypotéza potvrdí, dlouhodobým cílem je identifikovat přirozené koutové odražeče v krajině po celé Evropě. Takové odrazy někdy vznikají přirozeně, třeba na skalách nebo zídkách. Vytvořili bychom síť těchto míst a získali bychom kontrolní síť pro monitoring stavu lesů. To je důležité z mnoha pohledů – pro hydrologické modely, pro zjišťování množství uloženého uhlíku, nebo pro predikci kalamit, škůdců či rizik požárů.

Vizualizace snímku Sentinel-1 (RADAR v mikrovlnném spektru) zájmové oblasti Davida Moravce Amálie (na obr. jsou vidět lesy, louky i řeka Berounka).

Existují v současnosti jiné způsoby monitoringu vlhkosti lesů?

Ano, existuje celá řada způsobů. Jsou sítě, kde se přímo měří voda v lesích, ale těch bodů je velmi málo. Náš přístup má potenciál vytvořit mnohem více měřicích bodů. Vlhkost vegetace se dá měřit i pomocí optického spektra, ale tam se dostává informace jen z prvních lístků úplně nahoře v lese a nevidíte podrost – takže odhad je velmi nepřesný.

Další možností je využití pasivního mikrovlnného spektra, ale tam je problém v tom, že data mají velmi hrubé rozlišení – jeden pixel představuje oblast 5×5 km v tom nejlepším případě. Náš přístup by mohl poskytnout rozlišení v rámci 20 metrů na pixel, tedy mnohem detailnější pohled. Jde tedy hlavně o zlepšení stávajících metod, ne o vytvoření zcela nové technologie.

Co vás na vaší práci nejvíce baví? Co vás motivuje pokračovat?

Nejvíc mě baví ta heterogenita. Dálkový průzkum Země se dá aplikovat prakticky na cokoliv v oblasti životního prostředí, takže mám celou řadu různých projektů.

Nedávno pod mým vedením vznikla bakalářská práce, která sledovala přítomnost vody na Marsu. Využívali jsme satelitní průzkum Marsu a máme tam docela zajímavé výsledky. S kolegyní na ČZU jsme studovali městské tepelné ostrovy a zkoumali, jak urbanismus může pomoci zmírnit přehřívání měst v nejhorších obdobích. Minulý týden jsme v Brně ve spolupráci s CzechGlobe prováděli noční průzkum města, kde jsem pomáhal díky svým zkušenostem s hodnocením světelného znečištění.

Dlouhodobě jsme také hodnotili kvalitu povrchových vod. Baví mě, že můžu přinášet ten „velký obrázek“ toho, co se děje, na různé aplikace a pomáhat různým expertům.

S jakými výzvami se potýkáte při svém výzkumu?

Můj největší problém momentálně je skloubit soukromý život s pracovním. Jsem napůl v Drážďanech, ale zároveň mám rodinu, hypotéku a dvě malé děti v Praze, takže pendluji mezi oběma místy a stojí mě to hodně času a energie.

Co se týče vědy a výzkumu, vidím výzvu v oblasti financování. Nedávno se změnily podmínky pro doktorandy, což je dobře – nově budou dostávat minimální mzdu. Ale jako někdo, kdo by rád v budoucnu stavěl vlastní tým, vidím rozdíl mezi Českem a Německem. Tady v Německu existuje řada grantů, které poskytují možnost financovat nové doktorandy. Takový ekvivalent jsem v České republice zatím nenašel. Vytvoření mladého týmu a zajištění jeho udržitelného financování proto považuji za výzvu do budoucna.

Jaké znalosti a dovednosti by měl mít středoškolský student, který by se chtěl hlásit na váš obor?

Myslím, že nejdůležitější je zájem. Setkal jsem se s mnoha chytrými lidmi, kteří neměli pořádný zájem o to, co dělali. A pak jsem se potkal i s méně talentovanými lidmi, kteří měli nadšení – a to je to nejdůležitější. Když má někdo nadšení, věnuje tomu čas, a i když mu trvá déle něco pochopit, vůbec to nevadí. Vypublikovat jeden vědecký článek trvá i tomu nejrychlejšímu člověku půl roku, takže rychlost není tak důležitá jako vytrvalost.

Jinak je potřeba mít kladný vztah k technologiím. Dnes se hodně vyplatí umět programovat, nebo k tomu aspoň nemít odpor. Zároveň je dobré mít ponětí o tom, co se děje v přírodě, a k tomu přidat základní znalosti fyziky, například co znamená elektromagnetické spektrum.

Dálkový průzkum Země je extrémně rostoucí trh a Česká republika je na tom velmi dobře. Máme několik firem a start-upů, které se v tomto prostoru prosazují a daří se jim.

Vnímáte to tak, že je mezi mladými lidmi zájem o tyto obory nebo obecně o environmentální témata?

Myslím, že zájem je stabilní. Na fakultě jsme neměli zásadní problém s nedostatkem studentů. Když se dívám zpět na počet studentů v mém ročníku před dvaceti lety, jde o podobná čísla, jaká máme dnes. Tak bych to asi uzavřel – zájem je konstantní.

Jaké jsou možnosti uplatnění absolventů na trhu práce mimo akademickou sféru?

Dálkový průzkum Země je extrémně rostoucí trh a Česká republika je na tom velmi dobře. Máme několik firem a start-upů, které se v tomto prostoru prosazují a daří se jim. V Praze sídlí EUSPA, instituce spojená s programy Galileo a Copernicus Evropské unie, která nabírá hodně lidí. Docela pravidelně dostávám dotazy od kolegů z krajů, ministerstev a státní správy, jestli nemáme nějaké šikovné studenty, kteří by tam mohli nastoupit.

Náš obor také hodně spolupracuje s oblastí geoinformačních systémů (GIS), takže kdo nechce jít směrem dálkového průzkumu Země, může najít uplatnění zde. Každá větší firma dnes spravuje svůj majetek a zařízení v rámci geoinformačních systémů, takže možností je opravdu hodně.

Ing. David Moravec, postdoktorand na Katedře prostorových věd Fakulty životního prostředí ČZU, se zabývá satelitním průzkumem Země se zaměřením na environmentální témata. Mezi oblasti jeho zájmu patří například kvalita vody, městské tepelné ostrovy nebo světelné znečištění. Aktuálně se však věnuje projektu Marie Curie v Drážďanech, kde mapuje stav lesů, zejména obsah vláhy ve stromech, s využitím mikrovlnných satelitů (RADAR) a koutových odražečů. Cílem projektu je zmapovat stav evropských lesů a vláhy v nich s vyšší přesností a zároveň lepším detailem, než bylo doposud možné.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button