Emoční inteligence se opomíjí, dětem pomůže ve škole i vztazích

Text: ČTK

Rozvoj takzvané emoční inteligence se při výchově často opomíjí, když se ale děti naučí vhodně reagovat a vnímat pocity druhých, pomůže jim to ve vztazích i ve škole. Podle psycholožek se ale dětem o abstraktních pocitech těžko mluví, pomoci jim mohou třeba pohádky, nácvik chování v konkrétních situacích nebo péče o zvíře. Úplně nejlepší je prý ale napodobování chování rodičů.

"Myslím si, že v dnešním školství není věnován takový velký prostor právě třeba práci s emocemi nebo třeba práci na sebeovládání těch dětí, řešení různých problémů, když se setkají třeba s agresivitou a podobně," myslí si například dětská psycholožka Gabriela Luková Sitová. Rodiče se prý o emoční zralost začnou zajímat zpravidla v okamžiku, kdy má jejich potomek nastoupit do školy, anebo v případě výchovných problémů.

Ve školních osnovách je sice vštěpování ohleduplnosti, empatie a pěstování mezilidských vztahů obsaženo coby součást občanské či etické výchovy, podle psycholožky je ale lepší učit děti vhodně reagovat v konkrétních situacích než si o správném chování a morálce jen povídat.

Vhodné pomůcky

To potvrzuje i Michaela Dostálová ze společnosti Scio, která pro snazší vyjadřování pocitů vytvořila pro děti pomůcku Emušáky. Pocity a vhodné chování v určitých situacích děti lépe pochopí třeba v pohádce. "Je dokázáno, že děti, u kterých je rozvinutá emoční inteligence, jsou přátelštější, asertivnější, lépe řeší problémy, mají i lepší vztah s rodiči," uvedla. 

Výzkumy prý dokázaly, že ve školách, kde se této problematice věnovali, se zlepšila i kázeň.
"Některé věci se nedají moc naučit," upozornila ale dětská psycholožka Václava Masáková. Děti se nejlépe učí nápodobou, je proto dobré všímat si dětských citových potřeb a kladný vztah ke světu v dítěti pěstovat třeba skrze péči o zvířata nebo kytky. "Ale to chce obrovskou trpělivost a také časovou investici," dodala s tím, že podle ní právě toto mnoho rodičů svým dětem nedává.

Emocionální a sociální výchova se ve světě vyučuje téměř 20 let, nabízí ji školy třeba v Singapuru, Hongkongu, Japonsku, Korey, Austrálii, na Novém Zélandu nebo ve Velké Británii.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button