Kódujeme pro radost

Text: Martina Bulánková, Microsoft

Programování už dávno není o biflování složitých kódů plných lomítek a závorek.  

Aktivity zaměřené na rozvoj digitálních dovedností, do kterých bez pochyby patří i programování, mohou být nejenom zajímavou příležitostí, jak trávit volný čas, ale i jak zajistit dnešní mládeži slibnou budoucnost. Stále více se totiž ukazuje, že pokročilá znalost IT technologií bude v budoucnosti na trhu práce doslova nezbytná. Podle průzkumu Grand Coalition for Digital Jobs budou digitální dovednosti v roce 2020 vyžadovány na 90 procentech pracovních pozic. Evropská Komise předpovídá, že do stejného roku bude v Evropské unii chybět přes 800 000 ICT odborníků. Podle průzkumu společnosti Microsoft považují již dnes až dvě pětiny HR manažerů základy programování za jeden ze základních předpokladů úspěšných uchazečů o pracovní místo.

„Pochopení základů programování má pro smysluplné využívání informačních technologií stejný význam jako čtení pro pochopení psaného textu, a postupně se skutečně stává základní dovedností stejně jako klasické psaní, čtení a počítání. Jedině tak se můžeme měnit z konzumentů technologií na jejich tvůrce, s plným využitím našeho vlastního potenciálu,“ říká Irena Brifordová, ředitelka pro oblast školství, Microsoft.

Nedostatečnou podporu pro rozvoj digitálních dovedností potvrzuje i Ondřej Neumajer, konzultant pro vzdělávání: „Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání pochází už z roku 2005. Časová dotace na rozvoj ICT dovedností je na celém druhém stupni ZŠ pouze jedna vyučovací hodina týdně pouze v jednom ročníku oproti patnácti hodinám matematiky nebo jedenácti hodinám dějepisu a výchovy k občanství. Dvě třetiny českých učitelů ICT nemají na výuku takto strategické dovednosti dostatečnou kvalifikaci.“

Evropský týden programování

Jednou z aktivit, která má napomoci rozšíření nezbytných digitálních dovedností mezi občany EU, je Evropský týden programování (EU Code week), jehož cílem je ukázat veřejnosti, že programování není jen pro IT odborníky a může být i zábavné. Záměrem komerčních firem i neziskových organizací a škol je přilákat více dětí k programování a zvýšit tak zájem o tyto obory na středních a vysokých školách. Podle statistik EU totiž univerzity nestíhají uspokojit zvyšující se poptávku zaměstnavatelů po absolventech IT oborů.

Letošní, již třetí ročník se konal od 10. do 18. října. V 36 zemích EU se uskutečnilo 4200 akcí, kterých se zúčastnilo přes 150 tisíc lidí. Microsoft se například zapojil odpolední akcí, v rámci které si děti mohly vyzkoušet programovat ve stále oblíbenějším programu KODU Game Lab, a uspořádáním kulatého stolu s odborníky z praxe, zástupci státní správy, škol, neziskových orgnizací i z řad rodičů. V rámci kulatého stolu byl odstartován i další ročník Akademie programování.

Akademie programování

I přesto, že se na trhu nachází řada zajímavých výukových nástrojů, které děti učí zábavnou formou programovat, na školách rozvoj digitálních dovedností stále chybí. Nejčastějším důvodem je nedostatečná kvalifikace učitelů a strach z probíraného učiva. Právě proto Microsoft již podruhé startuje ve spolupráci se sdružením Czechitas Akademii programování. Zapojit se mohou školy, ale i jednotlivci. Zúčastnit se mohou základní, střední i vysoké školy, domy dětí a mládeže z celé České republiky.

Co je důležité – vyučující nemusí mít z ničeho obavy. Čtyři hodiny školení ze strany organizátorů stačí na dostatečné představení programu KODU Game Lab a každý učitel získá kompletní materiály pro vedení hodiny. Na základě zkušeností z prvního ročníku můžeme garantovat, že děti opravdu ocení netradiční formu výuky, zajímavost hodiny i pokrokovost samotného pedagoga. A hlavně, na hodinu se vždy opravdu těší a dobrovolně studují i doma.

Akademie probíhá v rámci destihodinových workshopů, které mohou být součástí výuky ICT nebo mohou probíhat jako odpolední kroužek – po deset týdnů či například třikrát v rámci tříhodinových bloků. Účastníci se naučí programovat aplikace a hry pro mobilní telefony, počítače a tablety prostřednictvím moderních, avšak bezplatných nástrojů, jako jsou KODU, TouchDevelop, Visual Studio a další. Nastavení záleží na samotné škole a učiteli.

O úspěšnosti projektu svědčí zapojení 2500 dětí v minulém pololetí i zlatý certifikát v rámci udělování cen Top odpovědná firma v kategorii Společensky odpovědný (a to již po půl roce od odstartování projektu). Akademie je pro školy a děti zdarma. Více informací na www.akademieprogramovani.cz.

Microsoft vás zve na Hodinu kódu

I letos se chystá celosvětová akce Hodina kódu (Hour of code) a Microsoft bude hlavním partnerem. Loni se zapojily miliony lidí. Buďte mezi nimi a okuste vtipné a barevné tutoriály, které vám zábavnou formou přestaví svět programování. Stačí vám počítač s připojením na internet a mohou se zapojit děti, dospělí i senioři. Hodina kódu probíhá od 7. do 13. prosince. Vyzkoušejte si nějaký z připravených tutoriálů na www.hourofcode.org nebo se přijďte na některou z pořádaných akcí podívat. Microsoft s Czechitas například pořádají kódovací odpoledne na Vysoké škole ekonomické v Praze – více na www.facebook.com/akademieprogramovani.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button