Zahraniční zajímavosti ze světa vzdělávání, které byste neměli minout.


Finsko ruší předměty na středních školách

Finské ministerstva školství nahradí klasické předměty tzv. vzdělávacími oblastmi. V rámci jednoho bloku tak žáci budou prohlubovat své dovednosti např. v matematice, jazyce a komunikačních dovednostech. Hodinu zeměpisu ve Finsku brzy nenajdete.

Masivní otevřené on-line kurzy stále rostou

Růst dostupných MOOC kurzů je lineární a oproti původnímu boomu mírně zpomalil. Přesto jej navštěvuje stále větší množství studentů. Na základě průzkumu Harvardské univerzity a MIT studenti začínají studovat kurzy ve strukturovaných sériích, přestože tyto série kurzů takto plánovány původně nejsou.

Dospělý se dnes učí jinak

Jane Hart, odbornice na celoživotní učení s využitím technologií, poukazuje, jak se změnil charakter učení v důsledku využívání internetu. Vzdělávání je nyní zejména nepřetržité a sociální, probíhá v neustálé interakci a skrze sdílení. Učení je dnes často náhodné a zejména autonomní, neboť lidé si sami kontrolují, co se učí a kdy, rozhodují o tom, které osoby potřebují pro svůj rozvoj naučit.

Jak využívají učitelé volně dostupné zdroje

Dle průzkumu zejména mezi americkými a britskými učiteli je nejčastěji využívaný volně dostupný zdroj do výuky používáno video – v 73 % případů. Skvělou zprávou je, že učitelé tato videa i vytváří a 11 % učitelů uvádí, že již vytvořili podobný výukový materiál a sdíleli ho s ostatními pedagogy.

Jak by měla být učena řemesla

Dle profesora University of Winchester B. Lucase zlepšení situace učňovského vzdělávání záleží především na jasné definici jeho obsahu a cílů. Mezi klíčové dovednosti absolventů učňovského vzdělávání jmenuje mimo jiné vynalézavost, funkční gramotnosti a obchodnický přístup. Budoucí uplatnění učňů v 21. století bude bez těchto dovedností nejisté.


Pokud vás zajímají zahraniční novinky z oblasti vzdělávání včetně zdrojů a komentářů, přihlaste se k odběru pravidelného e-mailového newsletteru na adrese http://www.scio.cz/newsletter

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button