Dejte s námi židli do kruhu: Studentská iniciativa pro duševní zdraví


Studentská iniciativa pro duševní zdraví

Text: Jana Bednárová, Miroslava Janoušková, Jiří Pasz

Co je to duševní zdraví? Definice mohou být různé, ale shodneme se na tom, že je pro naše životy nezbytné. Je to důležité téma, o kterém bychom měli otevřeně mluvit, protože potíže psychického rázu se mohou týkat kohokoli z nás. Kampaň s názvem „Dávám židli do kruhu“, kterou iniciovali studenti pražského gymnázia Evolution Jižní Město ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, se zaměřuje na otevření diskuse o duševním zdraví. Forma je jednoduchá, stačí se vyfotit s židlí. 

Proč právě tento název? Gymnazisté se inspirovali muzikálem „Židle v kruhu“, který sami vymysleli, hrají a režírují spolu s učiteli. Děj muzikálu se odehrává v psychiatrické léčebně, kam se dostal ředitel školy kvůli studentské vzpouře. Ve dnech 10. a 17. ledna 2017 ho studenti představí v Divadle Broadway. Židle v kruhu symbolizuje, že každý z nás někdy může potřebovat pomoc. Přidejme tedy i my symbolicky židli do kruhu.

Jako uvádí profesor Norman Sartorius, bývalý předseda Světové psychiatrické asociace, „duševní nemoc je způsobená mnoha faktory. Genetickými, zážitky z raného dětství, životním stylem, věcmi, které se vám stanou během života. Pro každou nemoc a člověka je to různá kombinace.“ Příčiny některých duševních onemocnění zůstávají dodnes nepoznané, prevence je proto složitá. Dalším problematickým aspektem tohoto typu nemoci je stigmatizace, která člověku komplikuje hledání práce či bydlení, ale i osobní vztahy s nejbližšími.

„Podle Světové zdravotnické organizace zasáhne duševní onemocnění jednoho ze čtyř lidí. Výzkumy bohužel potvrzují, že předsudky vůči lidem s duševním onemocněním jsou stále velice rozšířeny, což přináší vážné důsledky – například strach vyhledat pomoc a mluvit o duševních problémech,“ vysvětluje profesor Cyril Höschl, ředitel Národního ústavu duševního zdraví. Asi 40 % postižení na světě způsobí duševní a neurologická onemocnění. Je to tedy oblast, která si zaslouží velký zájem.

Předsudky vůči lidem s duševním onemocněním jsou stále velice rozšířeny.

Norman Sartorius dále říká, že obraz duševně nemocného člověka je založen na nepředvídatelnosti chování. A to, co neumíme předvídat, nás děsí. To však není vhodný pohled na tuto skupinu, protože u naprosté většiny duševních onemocnění chování předvídat lze jako u kohokoli jiného. Umíme i nastavit vhodnou léčbu a péči. Potíže způsobuje často právě neochota pomoc vyhledat či pozdní začátek léčby. Proto bychom duševní onemocnění měli brát stejně jako např. vysoký krevní tlak či diabetes. Jako nemoc, která se může týkat každého a která vyžaduje včasnou léčbu.

Kampaň „Dávam židli do kruhu“ otevírá veřejnosti větší prostor diskutovat o duševním zdraví. Podporuje myšlenku pomoci a podpory všem lidem, již se potýkají s problémy či onemocněli a snaží se nezůstat mimo společnost. Podporuje odvahu a schopnost nebát se mluvit o duševních potížích. Kampaň nabádá, abychom pochopili, že tito lidé pro nás nejsou hrozbou, což je prokázáno výzkumy.

Kampaně se účastní i známé osobnosti profesor Cyril Höschl, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, šéfredaktor Erik Tabery, herci Aleš Háma, Marie Doležalová a Marek Daniel, členové Divadla Járy Cimrmana, aktivista Jan Ruml, plzeňský biskup Tomáš Holub nebo bývalý ředitel pražské Záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Kampaň vznikla v prostředí mladých lidí, kteří se ji snaží propagovat hlavně na sociálních sítích. Chcete-li i vy pomoct a podporovat debatu o duševním zdraví, zapojte svoji kreativitu a hravost, vyfoťte se s židlí na zajímavém místě, v zajímavé póze nebo jen tak obyčejně, jak vám to vyhovuje. Sdílejte ji na Instagramu či Facebooku s popiskem #davamzidlidokruhu. Vyzvěte přátele, ať se taky přidají. Stačí jen fotka. Pokud máte kamarády v zahraničí, protože sociální sítě neznají hranic, použijte anglické popisky #iaddmychairtothecircle.

Kampaň také můžete podpořit finančním příspěvkem na konto Národního ústavu duševního zdraví 115 – 3020710257/0100 nebo koupí vstupenky na muzikál Židle v kruhu.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button