3 lidé, 3 názory na problémy českého školství

Školství máme jen jedno, ovšem stran, které se na jeho vývoji podílejí, je hned několik. Jak na problémy našeho vzdělávání nahlíží zástupkyně středoškoláků, rektor univerzity a vedoucí komunikace obecně prospěšného spolku EDUin?

Lenka Štěpánová

předsedkyně České středoškolské unie

„Třídy jsou jako Pandořina skříňka, do kterých nikdo moc nevidí. Jsou tam učitelé a pak my, středoškoláci. Z dat České školní inspekce vyplývá, že výuka na školách je transmisní, to v praxi znamená, že jako student přijdu do školy a přijímám již hotové prekoncepty, které potom „vzdělávací bulimií“ vracím na papír. To ovšem není dovednost, která mi za dvacet let umožní úspěšně fungovat ve společnosti a přizpůsobit se na vznikající změny.“

Mikuláš Bek

rektor Masarykovy univerzity

„Česká republika se zatím podobá Německu a Rakousku v tom, že je importérem talentů do vysokého školství. Máme pozitivní bilanci přílivu talentovaných zahraničních studentů, samozřejmě tušíme, že jde převážně o slovenské studenty, zatímco další země střední a východní Evropy vyváží nejtalentovanější studenty pryč. Podobná bilance je v počtu migrace občanů s vysokoškolským vzděláním. Česká republika má opět pozitivní bilanci. Občané ostatních zemí střední a východní Evropy odjíždí pryč do západní Evropy. Základní strukturální změny v českém vysokém školství jsou proto nevyhnutelné, jinak o toto postavení Česká republika přijde.“

Bohumil Kartous

vedoucí komunikace, EDUin

„V debatách o vzdělávání se vždy zdůrazňuje, že ne vše je o penězích. Pokud však do vzdělávacího systému budeme vkládat o procento HDP méně, než je průměr OECD, nemůžeme si dělat nároky, že ve školách budeme mít lepší učitele. To je alfa a omega veřejného vzdělávání. Pokud budeme učitele odměňovat 60 % platu průměrného vysokoškoláka, nemůžeme čekat, že se někdo bude chtít stát učitelem.“

[irp posts=“4465″ name=“Mluvme o vzdělávání i mimo naše bubliny, zaznělo na konferenci Perpetuum“]

Jaké názory na tato zásadní témata českého školství máte vy?

Videa jsou záznamy z konference o vzdělávání Perpetuum 2017. Více videí naleznete zde.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button