Populární

Cenu nejlepšího učitele světa vyhrála Britka, domů si po ceremonii odveze výhru milion liber

Letošní ročník ceny Global Teacher Price, kterou uděluje nadace Varkey Foundation, vyhrála poprvé Britka. Porazila konkurenci učitelů z více než 170 zemí. Prestižní ocenění si klade za úkol ve výběrovém procesu najít nejlepšího učitele na světě, a vytvořit tak učitelské Oscary. Vyhlášení ceny probíhalo v Dubaji za účasti hostů jako závodníka Lewise Hamiltona, bývalého viceprezidenta Spojených států Al Gora nebo expremiéra Spojeného království Tonyho Blaira.

Oceněná Andria Zafirakou je učitelkou na střední škole v severním Londýně, kde vyučuje výtvarnou a textilní výchovu. Během svého projevu hovořila o těžkých životních podmínkách svých žáků, kteří musí žít v přeplněných bytech nebo domech. Vyzvala rovněž k větší podpoře síly, která se skrývá v umění, zejména pak ve snaze rozšířit ji mezi nejchudší komunity žáků.

„Je to někdy tak našlapané a hlučné prostředí, že se studenti musejí zavírat v koupelnách, aby měli chvíli osamotě a mohli se koncentrovat,“ líčí učitelka.

Pro výherkyni jsou stěžejním tématem nerovnosti ve vzdělávání. Zafirakou varovala před sociální deprivací a těžkými životy, které vedou děti, jejichž „obědové krabičky jsou až příliš často prázdné“. Tvrdí ovšem, že škola může být strůjcem pozitivní změny, a to hlavně skrz kreativní předměty. „Naučili jsme se ignorovat sílu uměleckých předmětů, které ale zejména v nejchudších komunitách dokáží proměňovat dětské životy,“ cituje laureátku BBC.

Učitelka byla oceněna nejen za práci ve škole, ale i v komunitě, která školu obklopuje. Škola, která podle Zafirakou má být bezpečným útočištěm pro děti, se nachází v etnicky bohaté oblasti. Na severu Londýna, připomíná BBC, se mluví okolo 130 různými jazyky. Není proto divu, že se Zafirakou naučila základy hindštiny, tamilštiny nebo gudžarátštiny, když navštěvovala domovy svých žáků. Během toho zjistila, že řada dětí žije v přeplněných domácnostech, kde se nelze soustředit. „Je to někdy tak našlapané a hlučné prostředí, že se studenti musejí zavírat v koupelnách, aby měli chvíli osamotě a mohli se koncentrovat,“ líčí učitelka. I proto organizuje extra hodiny přes všední i víkendové dny, v nichž poskytuje dětem klid na práci.

Na předávání cen vystoupila i britská premiérka Theresa Mayová se svým poděkováním a pochvalou. Ve videozprávě vyzdvihla přednosti laureátky a řekla, že nejlepší učitelé potřebují houževnatost, vynalézavost a velkorysé srdce. Andria Zafirakou si kromě prestižní ceny odveze z Dubaje i finanční ocenění ve výši 1 milionu britských liber (zhruba 28 830 000 Kč).

V Česku začal tento rok první ročník Global Teacher Price pod hlavičkou neziskové organizace EDUin. Nominace lze posílat do 25. března přes web české pobočky. „Finalisté, kteří se umístí na prvních třech místech, obdrží 50.000 Kč a pomůžeme jim s přihlášením do mezinárodní ceny GTP,“ uvádí se na oficiálním webu českého programu.

Podívejte se na video o oceněné učitelce

 

Podrobnosti
Global Teacher Price Czech Republic
Zdroj
BBC

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button