Jak pomocí hraček naučit děti prožívat emoce

Dobrá hračka by měla dítě nejen zabavit, ale i přispívat k jeho rozvoji. Tak se kdysi zrodil fenomén vzdělávacích hraček. Českým bestsellerem na tomto poli se stali Emušáci, kteří získali i podporu odborníků.

Plyšový žabák Ferda doprovázený plyšovými mouchami a trochu atypickou dětskou knížkou tvoří set nazývaný EMUŠÁCI. Téhle originální vzdělávací hračky s ryze českým původem se už prodalo bezmála 20 tisíc kusů. Nápad na Emušáky se zrodil před pár lety ve společnosti Scio. Tu zná většina školáků (i jejich rodičů) díky různým testům, ale Emušáci nic netestují. Pomáhají rozvíjet emoční inteligenci, tedy dětem vyjadřovat jejich pocity a rodičům naopak pocity jejich dětí lépe chápat a usměrňovat.

Ferda má svoje mouchy

Zeleného plyšového žabáka doprovází osm plyšových much různých barev (a emocí) se suchými zipy. Díky nim je možné mouchy lepit nejenom na žábu, ale třeba i na „dospěláky“, kterým chce dítě předat svou emoci. Žabák Ferda a jeho mouchy představují jednu půlku hračky, tou druhou je kniha příběhů. V ní si společně čtou rodič a dítě, přičemž rodič zde nachází rady, jak se ptát a zjišťovat emoce svého potomka i jak s nimi poté pracovat.

Vše je postaveno na myšlence, že rodič nemá být profesionální psycholog a odborník na dětské emoce, ale s pomocí knihy plné příběhů doplněných o speciální texty pro rodiče se může stát jakýmsi psychologem amatérem. A právě proto, že emoce jsou abstraktní pojmy, doprovází knihu plyšové hračky převádějící abstraktno na něco hmatatelného.

„Emušácký svět měl být samozřejmě pohádkově vyfabulovaný, ale zároveň dostatečně odrážet realitu, ve které žijeme. K přípravě obsahu jsme kdysi přizvali i dětskou psycholožku, abychom měli jistotu, že nešlápneme vedle. Společně jsme psali metodickou část pro rodiče, vymýšleli různé otázky, aktivity a hry pro děti. Vymýšleli jsme, co se má v příbězích odehrát, jak budou postavy reagovat, jak se budou projevovat jejich emoce,“ popisuje někdejší zrod EMUŠÁKŮ Sylvia Jančiová, duchovní matka projektu, který vznikl v České republice, ale dnes už expanduje také na zahraniční trhy.

Nebreč! Tiše! Dětské emoce neumíme řešit.

„Příběhy jsou psány jazykem blízkým dětem, podporují představivost a jsou dlouhé tak akorát pro čtení a povídání například před spaním. Do postavičky plyšáka Ferdy a jeho kamarádů se mohou děti snadno vcítit, protože často zažívají podobné situace a někdy si stejně jako oni nevědí rady se svými pocity,“ doplňuje Sylvii dětská psycholožka Gabriela Luková Sittová.

Že se spolupráce s odborníky vyplatila, potvrzuje i fakt, že Emušáky záhy vzaly „za své“ i školky a pedagogicko-psychologické poradny, ale třeba také rodiče dětí s některou z poruch autistického spektra, které mají problém s vyjadřováním emocí. „Je to pro nás potvrzení, že Emušáci skutečně pomáhají a že jsme vytvořili něco, co má smysl,“ dodává Sylvia Jančiová.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button