Noc vědců zavede roboty do domácností a program ukáže, jak si robota vychovat

Zvládne umělá inteligence napsat divadelní hru? Kdo je robot Karel? A existuje pacient s elektronickou duší? Vše o světě robotiky lidé odhalí již 27. listopadu v Noci vědců. I tentokrát se univerzity z celé České republiky spojí, aby zasvětily nadšence do tajů vědy. Letošní ročník se kvůli koronavirové pandemii koná online.

Noc vědců letos seznámí účastníky se světem robotů. Patnáctý ročník ukáže, jak roboti pomáhají lékařům, dramatikům a dalším lidem v jejich práci či životě. Návštěvníci se navíc nebudou muset jako každý rok rozhodovat, jestli dají přednost soudnímu procesu či robotické chirurgii. Cestování mezi fakultami nikoho nečeká, jelikož Noc vědců bude online. Lidé se tak z obývacího pokoje podívají třeba na Univerzitu Karlovu v Praze i Palackého v Olomouci.

Roboti do domácností zavítají skrze virtuální interaktivní prohlídky, online diskuze, přednášky a živě vysílané vědecké show na webu Nocvedcu.cz. Na stránkách jsou uvedeny všechny zapojené univerzity, instituce a jejich program. Účastníci si ze stránek mohou dokonce stáhnout aplikaci, v níž si poskládají svůj rozvrh. První přednášky začínají od pěti odpoledne. „Příhodně a symbolicky letošní téma Noci vědců nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli našim fanouškům vědu až domů. Věříme, že nebudou vědět, co si pustit dřív,“ přibližuje Petra Čubíková, koordinátorka programu Ostravské univerzity. Díky online prostředí lidé stráví s roboty více času, jelikož všechna videa, si budou moci pustit i po oficiálním ukončení akce, a to až do konce prosince.

Lze vyrábět děti na zakázku?

Téma roboti nepředstavuje pouze pohyblivé a mluvící stroje podobné lidem. Zasahuje do širokého spektra oblastí, jako jsou životní prostředí a medicína. Vědci z Karlovy univerzity se nebojí ani eticky citlivého tématu předprogramování lidí. Profesor Jan Černý v devět večer divákům vysvětlí, zda v budoucnu lidstvo dokáže měnit genetickou informaci nenarozeného plodu a přichystá si tak dítě na zakázku. Nebudou chybět ani informace o genetických úpravách člověka a klonování.

Roboty v lékařském prostředí používá i Masarykova univerzita. Roboti neboli pacientské simulátory nahrazují studentům medicíny živé pacienty. Lze jim dokonce odebrat krev i nahmatat puls. Nejpokročilejší z nich reagují na zdravotnické zákroky, mezi něž patří i podání léků, jako živí lidé. „Figuríně dáme třeba lék na zvýšení tlaku. Simulátor zareaguje tak, že se tlak skutečné zvýší, což medik záhy uvidí na přístroji,“ uvedl ředitel simulačního centra, ve kterém se roboti nacházejí Petr Štourač. Falešnou nemocnici plnou robotů, na nichž si medici trénují praktickou výuku lidé uvidí díky interaktivní prohlídce.

Masarykova univerzita zvolila pro letošní ročník nezvyklého průvodce. Bude jím robot Karel, který provede návštěvníky skrze všechny fakulty a vědecká pracoviště instituce. „V Ústavu výpočetní techniky ukáže, jak počítače pomáhají hledat lék na COVID-19 a jak probíhají kyberválky, které zuří po celém světě. Zastaví se i na humanitních fakultách. Na Právnické fakultě MU přiblíží divákům celý modelový soudní proces,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Robot má kořeny v Česku

Robot Karel a celé téma Noci vědců odkazuje k 130. výročí narození spisovatele a dramatika Karla Čapka. „Chceme tak vzdát spisovateli hold a zároveň připomenout sté výročí jeho divadelní hry R. U. R., kde se slovo robot objevilo poprvé,“ upřesnila manažerka národního koordinátora Noci vědců Jitřenka Navrátilová. Čapkovo drama rozebírá vztah robotů a lidstva, přičemž slovo robot vymyslel autorův bratr Josef Čapek. Název poté převzaly další jazyky.

Roboty, pravděpodobně odlišné od Čapkových, si lidé mohou virtuálně prohlédnout i v Technickém muzeu Brno. Na výstavě Robot2020 jsou ke zhlédnutí modely sestavené studenty brněnského Vysokého učení technického. Nechybí ani robotí časová osa, která ukazuje minulost i blízkou budoucnost světa robotiky. Ostravská univerzita kromě prohlídek nabízí i rozhovor s robotem podobným člověku. Při mluvení se na druhé dívá, a dokonce umí napodobit lidské pohyby. Jak se robot lidskému chování a pohybům naučí prozradí Jaroslav Žáček z ostravské fakulty informatiky.

Praktické workshopy si přichystalo například VIDA! science centrum. Účastníkům poradí, jak si vyrobit vlastního robota ze zubního kartáčku a vibračního motorku. Vědci z Ostravské univerzity zase ukáží, jak robotům vdechnout život. Společně s diváky vyrobí galvanické články, které stroje pohánějí. Stačí k tomu mimo jiné uhlíková tyčinka, alobal a rýže v sáčku.

Noc vědců je vědecko-popularizační projekt, který se koná od roku 2005. Jejím cílem je veřejnosti ukázat, že věda není nuda. Kromě univerzit se jí účastní i různé vědecké instituce jako muzea či planetária. V současnosti je akce pořádaná pod záštitou Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Obě instituce letos získaly grant Marie Curie Sklodowska, díky němuž se Česká republika dostává na mapu European Researchers‘  Night. Na seznamu je společně s dalšími evropskými zeměmi jako Velká Británie, Finsko, Německo či Island.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button