Diplom už zaměstnavatelům nestačí, chtějí něco navíc

Každoročně se především koncem letních prázdnin úřady práce naplní čerstvými absolventy. Zaměstnavatelé se je zdráhají přijímat, protože diplom zkrátka nestačí a většina z nich není na práci připravená. Jenže absolventi zaměstnání v oboru bez praxe těžko shánějí a stává se z toho začarovaný kruh, ze kterého vede jediná cesta – dát zaměstnavatelům to, co si žádají. A začít o tom přemýšlet je třeba dříve, než až zase přijde léto.

Jak jsou na tom absolventi s uplatněním na trhu práce, každoročně monitoruje MŠMT i Národní ústav pro vzdělávání. Na základě získaných informací dávají podněty školám, aby se snažily reagovat na aktuální poptávku. Právě jeden z těchto průzkumů došel ke zjištění, že studenti ani tak nepotřebují zářivě červený diplom jako skutečné znalosti a dovednosti. A to je přesně to, co dnešním absolventům ve velkém chybí.

Před 10 lety nebylo mladých lidí s diplomem tolik, na vysokých školách vlastně ani neexistovala taková škála oborů a úroveň vzdělávání byla o něco vyšší. Jenže zároveň zaměstnavatelé neměli problém si svého nováčka proškolit.

Co tedy zaměstnavatelé chtějí?

To, že je nutné seznámit nového zaměstnance s fungováním společnosti, je samozřejmé. Netýká se to pouze absolventů. Nicméně u nich musí školení pokračovat. Zaměstnavatelé uvádějí, jak vyplynulo z nedávných průzkumů MŠMT, že je nutné nováčka zaučit dokonce i v jeho hlavním oboru, a to až v 76 % případů. Asi 50 % potom čeká školení k získání dalších odborných znalostí, které ale s hlavním oborem nesouvisí.

Zhruba polovina absolventů neovládá tzv. soft skills, tedy komunikační dovednosti, schopnost týmové práce, flexibilitu nebo schopnost řešení konfliktů.

Velkým problémem se ukázala být nízká úroveň jazykových schopností. Dokonce i v tomto případě musí zaměstnavatelé zajistit školení přibližně u poloviny absolventů. Zhruba stejný počet neovládá tzv. soft skills, tedy komunikační dovednosti, schopnost týmové práce, flexibilitu, schopnost řešení konfliktů a další. Jejich osvojení trvá o poznání déle než oborové školení.

Nováčci se firmám většinou nevyplatí

Evropská unie si sice pro rok 2020 stanovila jako jeden z cílů zvýšit zaměstnanost mladých lidí, bohužel ale ne na pozicích, které by odpovídaly jejich úrovni vzdělání. Proč si zaměstnavatelé nechtějí proškolit nováčka, který by pro ně mohl být ideálním zaměstnancem? Je to jednoduché – absolvent může po pár měsících zjistit, že ho obor zkrátka a dobře nebaví, a z firmy zase odejít. Podstoupí tak několik seminářů nebo kurzů, které jsou pro zaměstnavatele finančně náročné a odejde za lepším. Záruka toho, že bude pro firmu přínosem, zkrátka neexistuje. Takže když mají na výběr, raději zvolí někoho zkušeného.

Jednodušší je to u větších podniků, které mají interní systém vzdělávání a mnohdy i dotaci od státu, kterou mohou využít právě k zaškolení čerstvých absolventů. To může být dobrá volba, pokud uchazeči o práci nevadí pracovat pro korporát, což taky každému nevyhovuje. Ale jestli uchazeč spoléhá jen na znalosti, které získá ve škole a nechce nastoupit na pozici, která je pro vás podřadná, moc možností mu nezbývá. Podle uvedených výzkumů je pouze 17 % všech firem ochotno přijmout absolventa.

Jdi tomu naproti

To, že se zaměstnavatelé obecně zdráhají přijímat čerstvé absolventy ještě neznamená, že po absolvent po škole nemá šanci na dobré místo. Jen nesmí spoléhat pouze na vzdělání na fakultě a musí jít svému štěstí trochu naproti.

Víte, kam chcete po studiu zamířit? Tak si zjistěte, co firma požaduje a zaměřte se právě na tyto dovednosti. Zaměstnavatelé se obecně shodují v několika bodech. Stěžejní pro ně bývá znalost alespoň dvou cizích jazyků, z toho jeden na vysoké úrovni, nejlépe ještě v oboru, abyste byli schopni plynule mluvit o svém zaměstnání. Vedle toho kladou důraz také na zmiňované soft skills. Pokud víte, že některá oblast není vaší silnou stránkou, můžete se přihlásit na některý z mnoha kurzů.

Velké firmy sice mohou někomu vadit, to ale nic nemění na tom, že jsou skvělým místem, kde lze získat zkušenosti v oboru a získat tak cennou praxi. Některé z nich nabízejí stáže, které je možné absolvovat už v průběhu studia a tím výrazně zvýšit své šance na získání placené pozice. Ať tak, nebo tak, v malé firmě se absolventům začíná velmi obtížně. Tam totiž hledají někoho, kdo bude zcela samostatný. A to bohužel absolventi, kteří mají „jen“ diplom, nebývají.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button