Firmy se spojily, aby dostaly děti na technické obory

Velké společnosti vyrábějící elektrospotřebiče se spojily v projektu s názvem Naučíme vás to opravit, aby přesvědčily děti i rodiče pro přihlášku na středoškolské technické obory. Firmy se samy aktivně podílí na výuce studentů a dávají jim možnost vyzkoušet znalosti v praxi.

Sdružení výrobců spotřebičů APPLiA CZ, spolu s výrobci elektrických přístrojů Amica, Beko, Bosch, Gorenje, Siemens, Electrolux, Tefal, Whirlpool nebo Phillips přišly se vzdělávacím projektem Naučíme vás to opravit. Jeho cílem je podporovat vzdělání a rozvoj aktivit vedoucích ke zvýšení počtu žáků v technických oborech. Firmy se samy aktivně podílí na výuce studentů a dávají jim možnost vyzkoušet znalosti v praxi. Zároveň každá zapojená škola projekt propaguje v rámci svých dnů otevřených dveří. Projekt Naučíme vás to opravit cílí na žáky devátých tříd, které zajímá obor elektro, baví je věci rozebírat a zase skládat zpět a zjišťovat, jak fungují.

„Servis domácích spotřebičů je oborem, který má do budoucna dlouhodobě dobré vyhlídky. Servisních pracovníků je málo, mnozí odcházejí do důchodu a poptávek ze strany klientů na opravy je stále více a více. V Česku mají řemeslné služby dlouhou tradici a mezi lidmi se opraváři těší respektu,“ je přesvědčen Radek Hacaperka, autor projektu a generální ředitel APPLiA CZ

Zapojily se školy z různých koutů Česka

Projekt sdružuje střední školy a odborná učiliště z Prahy, Hluboké nad Vltavou, Chomutova, Ostravy, Plzně a Třebíče. Každá škola má svůj vlastní učební či studijní obor, ze kterého vzejdou i servisní technici pro domácí spotřebiče. Studenty škola naučí, jak spotřebiče fungují, jak zařízení rozebrat, opravit a zase složit zpět. Absolventi tak budou umět posoudit stav přístroje, určit závadu, její příčinu i způsob opravy. „Naším cílem bylo domluvit zapojení do projektu se školami tak, abychom pokryli většinu krajů. V tuto chvíli máme 6 spolupracujících škol a do budoucna očekáváme rozšíření nanejvýš o další 2 města,“ doplňuje Hacaperka.

Na webu www.naucimevastoopravit.cz se zájemci dozví informace o oboru i školách, kde je možné studovat. Žáci si mohou vyzkoušet kvíz, který jim prozradí, zda je pro ně obor vhodný. 

„Náš projekt je dlouhodobou aktivitou, která má za cíl vychovat novou generaci servisních techniků. Ve spolupráci s našimi kolegy ze zahraničí jsme vytvořili učebnici, která reflektuje moderní technologie i postupy vhodné k opravám spotřebičů. Učitelé a mistři ze spolupracujících škol se pravidelně účastní i školení, kde jim představujeme vše, s čím se při teoretické i praktické výuce mohou žáci setkat,“ dodává Hacaperka.

Projektu nahrávají i nová pravidla EU, která stanovují povinnost výrobců zajistit náhradní díly pro elektrozařízení po dobu až deseti let. Zařízení navíc budou muset být vyrobena tak, aby je bylo možné rozebrat pomocí běžných nástrojů a opravit. Servisní technici tak začínají být žádanou profesí, což se odráží i na jejich ohodnocení. 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button