Vyhazov od online zkoušky a jak mu zabránit
K vyloučení uchazečů při online formě Národní srovnávací zkoušky (NSZ) dochází jen výjimečně. A obvykle je příčinou chyba ze strany uchazeče, nikoliv vědomé porušení pravidel. Na co si tedy dát pozor, aby k chybě nedošlo a váš den D proběhl v co největším klidu?
Jít vykonat některou ze zkoušek z rodiny Národních srovnávacích zkoušek osobně na některou z mnoha vysokých škol, a nebo ji absolvovat z pohodlí domova? Nemalá část uchazečů volí druhou variantu. V ten moment ale na sebe přebírají kus odpovědnosti za to, že zkoušku vykonají podle přesně daných pravidel.
Ujistěte se, že máte odpovídající techniku
Dobrá zpráva zní, že nároky na hardware, software i připojení k internetu jsou minimální a online NSZ zvládnete na běžném počítači. Konkrétně potřebujete:
- stolní počítač nebo notebook (na tabletu nebo mobilu NSZ nesložíte),
- funkční webkameru a mikrofon (klidně externí),
- volné místo na disku alespoň 2 GB,
- operační paměť alespoň 8 GB,
- procesor s frekvencí alespoň 2,0 GHz,
- Windows 10 / Windows 11 / macOS Sierra 10.12 nebo vyšší,
- nejnovější prohlížeč Google Chrome,
- rozlišení obrazovky alespoň 1024×768 px
- povolený JavaScript, Cookies a HTML5,
- rychlost stahování 5 Mbps a nahrávání 1 Mbps.
Zkouška myslí i na případ, že by došlo k výpadku internetu.
Seznamte se s testovacím prostředím
Přibližně týden před termínem zkoušky vám na e-mail a do osobního profilu na stránce scio.cz přijde pozvánka, ve které naleznete informace o tzv. Povinné kontrole zařízení. Jedná se o seznámení s testovací aplikací a ověření kompatibility vašeho počítače. Součástí jsou i ukázkové otázky, které zodpovíte – výsledky se nevyhodnocují.
Na kontrolu máte dost času, lhůta vyprší 3 dny před zkouškou. Nepodceňte to, díky Povinné kontrole zařízení vám odpadne stres z neznáma. Pokud narazíte na jakýkoliv problém, stačí se organizátorům ozvat. Naopak pokud Povinnou kontrolu zařízení vynecháte, ztrácíte nárok na technickou podporu při zkoušce.
Najděte si soukromí a připravte pracovní místo
Zkoušku musíte skládat o samotě, tudíž zapomeňte na kavárny, knihovny nebo jiná rušná místa. Většina uchazečů NSZ skládá doma nebo se domluví na své střední škole na poskytnutí volné třídy.
Abyste hráli podle pravidel, musíte mít prázdný stůl – výjimkou jsou průkaz totožnosti, nápoj, lampička a povolené pomůcky (např. papír na poznámky a tužka, pravidla se však liší test od testu a detailní pokyny najdete na www.scio.cz/pravidla-online-zkousky). Občas se stane, že uchazeči zapomenou odstranit:
- externí monitor,
- sluchátka,
- mobil,
- kalkulačku,
- papíry vedle stolu,
- učební materiály na nástěnce před stolem,
- nástěnné mapy.
Přítomnost těchto věcí je bohužel důvodem k vyloučení ze zkoušky. Zásadní je vzdálenost 1,5 metru od pracovního místa. A pro srozumitelnost doplňujeme i následující: ve vašem zorném poli musí být jen věci, které vám neusnadní odpovídání na otázky.
„Do roku 2024 jdeme s novou generací ScioLinku, která obsahuje řadu designových a funkčních změn. Systém je navržený tak, aby uchazeče detailně provázel celým procesem proctoringových kontrol. Díky tomu narážíme pouze na ojedinělé případy porušení pravidel, které jsou v naprosté většině důsledkem nepozornosti uchazečů při čtení pravidel,“ říká Jáchym Vintr, Product Owner ScioLinku. Čím se uchazeči při online zkoušce proviní nejčastěji? Nejčastější důvody blokací online zkoušky jsou:
- nevyklizená deska stolu,
- mobilní telefon na stole nebo v dosahu při skenu místnosti,
- mobilní telefon během zkoušky,
- nevyklizená police nebo zásuvka v bezprostřední blízkosti pracovní desky,
- opuštění záběru kamery,
- přítomnost další osoby.
Mobil mějte mimo dosah jen jako poslední záchranu
Používání telefonu nebo chytrých hodinek je zakázané. Pokud by však došlo k jakémukoliv technickému výpadku, potřebujete mobil ke spojení s podporou. Určitě vypněte zvuk i vibrace a nechte telefon mimo svůj dosah, tzn. dál než 1,5 metru od pracovního místa. Mobil uložte např. někde za zády, nejlépe tak, abyste při volání technické podpory neopustili záběr kamery. Rozhodně ho ale nelze mít na pracovní desce.
Do testovací aplikace se přihlaste včas
A taky zopakujte postup z Povinné kontroly zařízení. Přesné pokyny najdete v pozvánce ke zkoušce – čas i odkaz do testovací aplikace. Začátek testu probíhá stejně jako u Povinné kontroly zařízení, tzn. automatická kontrola webkamery,mikrofonu, rychlosti připojení k internetu a volného místa na disku.
Poté vás testovací aplikace vyzve k instalaci a spuštění jednoduchého rozšíření Proctoring Desktop. Díky němu ScioLink ví, že nemáte na počítači spuštěné další aplikace.
Následně se identifikujete – vyfotíte svůj obličej a doklad totožnosti. Dejte si pozor, ať fotky nejsou rozmazané. Citlivé údaje z občanky, pasu nebo řidičáku však můžete přímo v aplikaci „rozmazat“. Pro potřeby zkoušky je potřeba ukázat pouze:
- fotografii,
- jméno a příjmení,
- datum narození
- a údaj o platnosti dokladu.
Posléze máte za úkol vytvořit sken místnosti. Prakticky tedy vezmete počítač s webkamerou a natočíte s ním 360° pohled na okolí svého pracovního místa. Pokud máte povolený papír na poznámky, ukažte ho z obou stran na kameru, že je prázdný. Na úvodní kontroly máte dostatek času – 30 minut. Teprve poté vám začne test. Tedy pokud zkouška začíná v 9:00, úvodní kontroly startují právě v 9:00.
Neodcházejte ze záběru kamery a s nikým nekomunikujte
Na kameře musí být v průběhu celého testu alespoň vaše hlava a hrudník. Neodcházejte ani ve chvílích mezi jednotlivými částmi testu. Nebojte, v aplikaci si můžete kdykoliv zkontrolovat, že jste v záběru.
Pro jistotu zopakujme, že v místnosti nesmí být další osoba nebo zvíře. Kdyby dovnitř někdo vstoupil, okamžitě ho požádejte o odchod. Důležité je, aby ze záznamu bylo poznat, že dotyčný odešel. A pokud třeba už teď máte nějakou otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď, stačí napsat na scio@scio.cz.