Techmania je pro mne nebezpečná

Text: Markéta Čekanová

Michal Jančařík je nejen moderátor televizních zpráv o počasí, ale také vystudovaný andragog, tedy učitel dospělých, a pár let i táta dvou čiperných holčiček. Do Techmania Science Center v Plzni přišel s oběma. 

„Sofince je šest a Julince čtyři roky,“ představil je. Chvíli si společně zkoušeli studio televizních zpráv v expozici Filmohraní, ale pak už malé neposedy utíkaly řádit do expozice Malá věda.

Kdy jste s nimi do Techmanie přišli poprvé?

„To byla Julinka ještě miminko a Sofinka hodně maličká. Tehdy byla i Techmanie maličká. Sídlila jen v části téhle obrovské haly, i expozice byly jiné. Navíc holky z toho tenkrát nic moc neměly, zajímalo to spíš nás, rodiče. Teď už je to jiné. Sofinka už si to tu užije skoro všechno. Hodně je to tu baví.“

Co nejvíc?

„Techmania je k dětem hodně vstřícná, takže je baví většina věcí. Ale určitě tahle část, Malá věda, která je určena nejmenším dětem od tří let, ta je podle mne baví nejvíc. Skluzavka, dobývání hradu, řádění v moři molitanových kostek, všelijaké hudební nástroje – tady si dovedu představit, že bych je nechal dovádět i samotné a mohl bych zmizet třeba na kávu.“

Není s takhle zvědavými dětmi návštěva Techmanie trochu riskantní? Nekladou záludné otázky?

„Pro mne je Techmanie vysloveně nebezpečná, protože přírodní vědy nebývaly ve škole zrovna moje parketa. Matematiku jsem měl naposled na gymnáziu a měl jsem z ní čtyřku, takže mě holky snadno zaskočí dotazem, na nějž neznám odpověď. Naštěstí je tu všude dost vašich edutainerů, kteří odpovědi znají. Proto se snažím vždy držet v jejich blízkosti a případné otázky hned přesměrovávat. I mně nakonec přináší návštěva obohacení.“

Dozvídáte se tu hodně nového?

„Většina věcí, které tu jsou k vidění, je pro mne nová.“

Které exponáty se vám osobně nejvíc líbí?

„Jsem takový velký kluk, takže určitě starý trolejbus. A zamlouvá se mi i Entropa. Je to pro mne osvěžení, že tu není jen věda a technika, ale i něco trochu jiného.“

Vystudoval jste andragogiku, tedy vzdělávání dospělých. Díváte se na Techmanii občas i očima učitele?

„Určitě. Ale hlavně se na Techmanii dívám s velkým obdivem a pokorou. Je to něco, co daleko přesahuje hranice kraje a z nabídky v celé Plzni ční skutečně vysoko. Výjimečná je i v kontextu celé České republiky, myslím, že je ohromným tahákem. Když vidím školní skupiny s učiteli, uvědomuji si, jak je tohle všechno skvělé, jak zajímavá asi může třeba taková hodina fyziky být.“

Závidíte jim, že v dobách vaší školní docházky takové možnosti neexistovaly?

„Rozhodně. Pro mne byly přírodovědné předměty těžko uchopitelné a tady je to doslova škola hrou.“

Ani pro potřeby předpovídání počasí jste do tajů fyziky nebo meteorologie nepronikl?

„Snahu jsem měl, to ano. Bylo pár odborníků, kteří mi s tím pomáhali, absolvoval jsem základní školení. Po čase jsem si začal myslet, že už chápu souvislosti a hrdě jsem přišel za svými učiteli. Vyslechli mě, soucitně se na mne podívali a řekli: víš, ono je to všechno ještě trochu jinak… Tady už jsem si všiml bezvadného znázornění koloběhu vody v přírodě. Myslím, že si tu začnu doplňovat vzdělání.“

K tomu je dobré využít i vědecko-technických show.

„Ty se mi taky ohromně líbily! Viděl jsem jich několik. Dívám se na ně očima moderátora a musím před lidmi, kteří je předvádějí, hluboce smeknout. Jsou to opravdoví profesionálové. V tématu se vyznají, mají přehled a zároveň to dokáží velmi dobře sdělit. Jsou nesmírně kontaktní, děti dovedou rychle vtáhnout do dění. Baví mě pozorovat, jak to umějí. I naše malé holky zatáhli do pokusů, Sofince vstávaly vlasy u van de Graaffova generátoru a dodnes na to vzpomíná.“

Kolik času tu dokážete vlastně s rodinou strávit?

„Kdykoli sem jdeme, vím, že si dál ten den nemůžu nic plánovat. Těžko holky odsud dostáváme, takže jakékoli další plány nepřipadají v úvahu. Někdy mám pocit, že by tu dokázaly využít neomezené množství času. Zhruba po čtyřech hodinách je zpravidla začnu přemlouvat, že už je čas jít domů. Pokud slíbím nějakou dobrou večeři, jsou ochotné jít.“


Jsem učitel
Pro školy má Techmania Science Center připravené pracovní listy zaměřené na témata vycházející z rámcových vzdělávacích plánů. Zajímavým obohacením výuky jsou i programy v laboratořích a dílnách.
 
Jsem rodič
Rodiče tu mohou spolu s dětmi například natočit filmový trailer, zajít na film do 3D Planetária, trápit mozkové závity nad hlavolamy nebo třeba navštívit některý z oblíbených programů v laboratořích a dílnách.


Projekt Excelence lidských zdrojů jako zdroj konkurenceschopnosti

reg. č. projektu CZ.1.07/2.3.00/30.0013
 
Projekt, jehož nositelem je Západočeská univerzita v Plzni, rozvíjí lidské zdroje pro oblast výzkumu, vývoje a inovací s ohledem na potřeby výzkumných týmů působících v plzeňském regionu. Dopad na studenty magisterských a doktorských studijních programů i na akademické a výzkumné pracovníky je dán rozvojem výzkumu na konkrétních pracovištích excelence vědy.
Partner projektu Techmania Science Center, o. p. s., zajišťuje koučing mentorů a „postdok“. Lektoři TSC poskytují základní metodické materiály, konzultační schůzky a přispívají k realizaci významných akcí (seminářů, konferencí) k podpoře komunikace výsledků vědy.  Pro cílovou skupinu je realizována řada přednášek, vzdělávacích modulů, exkurzí, diskusních (kulatých) stolů apod.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button