Top aplikace pro výuku

Text: Karel Klatovský

Stovky českých základních a desítky středních škol jsou zapojeny do projektů Výzvy 51 a dá se tedy očekávat, že učitelé začnou ve větší míře využívat dotyková zařízení společně s digitálními učebními materiály či vzdělávacími aplikacemi. Těch dnes existuje přes 3 miliony! My přinášíme ty nejzajímavější, které mají velký potenciál pro využití ve školách. Většina běží na operačním systému Windows, jež využívá většina českých škol.  

OneDrive
Bezpečné internetové úložiště, v rámci kterého se k uloženým souborům dostanete kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení s přístupem na internet. V případě zcizení nebo ztráty zařízení o svá data uživatel nepřijde. Řešení se používá ve většině škol také pro snadný přenos vzdělávacích materiálů mezi tablety žáků a učitelů.

OneNote
Zásadní aplikace pro využívání tabletů ve školách. OneNote velmi snadným způsobem umožňuje učitelům vytvářet a převádět do elektronické podoby své vlastní přípravy a především je pak vhodným způsobem využívat a sdílet. Pro žáky se pak jedná o nástroj, který jim umožní přehledně vytvářet poznámky z hodin a vést si tak svůj vlastní elektronický sešit.

sCool math
Aplikace umožňující zábavnou formou procvičovat matematiku. Výhodou je poměrně podrobné statistické zpracování výsledků a přehled o úspěchu i procvičené látce.

Nsquared letters
Aplikace vhodná zejména pro výuku angličtiny či jiných jazyků využívá ve velké míře multidotykové ovládání – žáci procvičují cizí jazyk, ale i hbitost používání prstů. Aplikaci je možné využít i u dotykových tabulí.

Asparion Periodická tabulka
Jedna z několika desítek periodických tabulek v katalogu aplikací Windows Store, která se od ostatních liší zejména přehledným grafickým zpracováním a množstvím poskytnutých informací. Nabízí základní informace o prvcích, grafické piktogramy znázorňující jeho vlastnosti, ale i další podrobnosti (od objevitele přes bod tání až po tepelnou vodivost).

Corinth Micro Plant
Poznejte rostlinnou část přírody ve formě pohledu na celý strom a jeho části až po jednotlivé rostlinné buňky. V každé úrovni přiblížení je možné zvýraznit jednotlivé části stromu, listu či buňky, zobrazit jejich 3D modely a podívat se na detailní grafické zpracování. Samozřejmostí jsou textové popisky, které z aplikace dělají mocný nástroj na pochopení dané látky.

Classroom B
Aplikace Classroom B nabízí 3D modely z různých oblastí lidského poznání od biologie rostlin, člověka, geologie až po kulturní dědictví nebo technologie.

Corinth Micro Anatomy Augmented
Aplikace zaměřená na poznání lidského těla. Po vytištění speciálního grafického kódu stačí tento papír přiložit na tělo studenta, zamířit tabletem a ihned se ukáže 3D model toho, co v sobě „skrýváte“ (srdce, plíce, či další vnitřní orgány). Výuka biologie s touto aplikací získává doslova nový rozměr.

Geomaster Plus
Graficky velice povedená aplikace pro zeměpisné hry zaměřené na vlajky, různé kontinenty, státy nebo hlavní města.

My Incredible Body
Jedna z nejlepších aplikací pro výuku biologie člověka ve Windows Store. Je možné se podívat na téměř jakoukoliv část lidského těla (kostra, svalstvo, trávící systém, nervový systém) a následně si všechny části detailně prohlédnout na propracovaném 3D modelu. Zajímavou funkcí je možnost proletět se určitou částí lidského těla nebo si vše prohlédnout v krátkých výukových snímcích.

GeoGebra
GeoGebra je mezi učiteli matematiky jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších aplikací, která umožňuje kreslit nespočet geometrických tvarů, vykreslovat grafy funkcí, provádět výpočty derivací, integrálů či běžných rovnic.

Interaktivní prvouka
Česká aplikace, díky které se děti naučí hodiny, vnímat roční období a rozpoznávat stromy, rostliny nebo živočichy.

 

Související články

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button