Trendy

K čemu jsou vlastně dobré přestávky?

Pravidelné přestávky během školního dne, ať už kratší mezi hodinami nebo delší obědové, rozhodně nejsou jen nevyužitým a promarněným časem. Pauzy, jak je opakovaně vědecky dokazováno, zlepšují produktivitu a také dávají dětem lepší příležitost kreativněji tvořit a zlepšovat jejich sociální dovednosti. Ve studii z roku 2016, psycholožka Karrie Godwin a tým dalších pracovníků měřili pozornost žáků během hodiny a došli ke zjištění, že přibližně čtvrtinu celkového času byli žáci nepozorní, neschopní se na zadání úkolů a výklad soustředit. Kratší hodiny nebo kratší zadání úkolů ovšem jejich k pozornosti výrazně přispěly. Desetiminutové aktivity byly daleko efektivnější než úkoly vyžadující třicetiminutové soustředění. Přestávky také snižují stres, zvyšují produktivitu a podporují fungování mozku.

Během studie Mary Helen Immordino-Yangové z roku 2012 byl pomocí skeneru nervové aktivity pozorován takzvaný klidový stav mozku, tedy stav mozku například během přestávek a pauz, kdy není vyžadováno vysoké soustředění na žádné určité aktivity. Výzkumy ukázaly, že i v tomto, na první pohled výhradně odpočinkovém stavu, je mozek vysoce aktivní. Během tohoto stavu náš mozek zpracovává naše vzpomínky, reflektuje uplynulé dění a také plánuje naše budoucí jednání.

Abychom žákům pomohli se během hodiny soustředit na zadané úlohy, je možné jednotlivé aktivity proložit krátkým procvičením, protáhnutím; pomoci mohou i krátké úkoly zaměřené výhradně na povzbuzení jejich kreativního myšlení.

SOUVISEJÍCÍ  Proč studenti zapomínají a co s tím můžeme dělat
Zdroj
edutopia.org
Tagy

Markéta Popelářová

Redaktorkou magazínu Perpetuum od roku 2016. "Věřím, že vzdělávání nemusí mít jen nudnou podobu, s jakou se setkává většina lidí ve školním prostředí. Dnešní doba nám nabízí tolik možností pro rozšiřování si obzorů, že by byla škoda nad světem vzdělávání úplně zanevřít. Studuji na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ve společnosti SCIO mám na starosti koordinaci PR projektů."

Související články

Napsat komentář

Close
Close