Babiš: Škrty v rozpočtu MŠMT neohrozí školství. Jde o nevyčerpaný investiční program vysokých škol a úspory

Magazín Perpetuum v pátek jako první informoval o snížení rozpočtů rezortů a státních institucí o 75 % kvůli plánovanému zlevnění jízdného pro studenty a seniory. Řada škrtů se týkala institucí, které se zabývají školstvím nebo vědou. Jde například o ministerstvo školství, Akademii věd nebo Grantovou agenturu. Dohromady opatření mají vyjít na tři a čtvrt miliardy korun. Zpráva získala na internetu stovky sdílení a řada čtenářů ji brala jako další důvod, proč se účastnit demonstrací proti Andreji Babišovi. Ty jsou naplánovány na pondělí v řadě měst po Česku.

Zástupci učitelů rozporovali, jestli je vzdělávání pro vládu opravdu prioritou. „Před volbami se všechny strany předháněly, jak je pro ně vzdělávání důležité. Je jen půl roku po volbách a vláda v demisi již škrtá v oblasti školství. Levnější jízdné potřebným pomůže, ale kvalitu vzdělávání tím nezvedneme. A dokud nebudeme považovat vzdělání za investici, můžeme o budoucí prosperitě jen snít,” řekla předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Premiér v demisi Andrej Babiš ovšem odmítá, že by škrty mohly něco reálně omezit. „Naše vláda našla peníze, které resorty v minulosti dostaly, ale nebyly je schopny utratit. Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základe množství nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce,“ uvádí Babiš pro Magazín Perpetuum. „Po vládní analýze jsme našli 170 miliard korun k 1. 1. 2018, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos.“

[irp posts=“5443″ name=“Ministerstvu školství škrtli 400 milionů korun kvůli slevám na jízdném. Zkrátka přišli i další“]

Ministerstvo školství má přijít o 400 milionů korun, druhou nejvyšší částku z celého seznamu škrtů. Podle prezidenta spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho se tyto prostředky rovnají třem tisícům korun na učitele ročně. Premiér v demisi ale tvrdí, že škrty nejsou na úkor českých učitelů: „Byly to peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a peníze především z nedočerpání a kurzových úspor v mezinárodní vědecké spolupráci. Není tedy pravdou, že finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu.“

Podle Babiše naopak vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje. „V příštím roce na ni přidáme 2 miliardy, celkem to bude 36,8 miliardy, je to největší meziroční nárůst,“ vysvětluje premiér v demisi.

Ekonom Daniel Münich si myslí, že postup vlády je nesystémový a v rozpočtu ministerstva školství mohou prostředky navzdory vyjádření Babiše chybět. „Způsob tvorby českého státního rozpočtu je dlouhodobě dost nesystémový. Není pak asi divu, že se různé přesuny v něm dají interpretovat různě. Logika říká, že pokud byly ve státním rozpočtu na něco určeny peníze a dosud se neutratily, tak buď byly původně určeny špatně a nebo by se měly použít na to, na co byly plánovány, byť později. A pokud vláda na něco výdaje navyšuje, nemělo by se zapomínat k jakému základu a mělo by následovat otázka, zda navýšení výdajů bude a může být následováno jejich reálným vydáním,“ popisuje Münich. „Kromě toho, peníze pochází z jednorázového zdroje, zatímco mají hradit výdaj průběžný.“

Seznam plánovaných snížení rozpočtů

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button