Trendy

Studia, dílny, kreativní prostory: Jak jedna školní budova proměnila celé město

V americkém městě Eminence se školy potýkaly s velkými problémy. Jen 20 % studentů pokračovalo ve studiu po dokončení střední školy. Motivace žáků chodit do školy byla malá, a v návaznosti na to se i výrazně zhoršily jejich výsledky.

„Byla potřeba učinit něco drastického, co by naši školu opravdu přeměnilo. A vlastně se nám podařilo proměnit celé město,“ popisují změnu ti, kteří stáli u jejího počátku, „a učení pro 21. století se nemohlo odehrávat v budově z 19. století“. A tak škola nechala postavit budovu, která by souzněla s filozofií celého projektu.

Komunitě v Eminence se podařilo složit finanční částku, jež stavbu umožnila. Prostory s názvem ED hub dnes slouží jako moderní knihovna, ovšem s tím rozdílem, že děti si sem nechodí jen půjčovat knihy, ale i různé předměty, využívají například laserové řezací stroje k tvoření něčeho, co si předtím samy nakreslily, designují, montují, tvoří, …

„Byla potřeba učinit něco drastického, co by naši školu opravdu přeměnilo. A vlastně se nám podařilo proměnit celé město.“

Budova s kruhovým půdorysem je v podstatě jedním velkým otevřeným prostorem, nachází se v ní osm makrolaboratoří nebo televizní studio. Důležitá ale není budova samotná, jako učení v ní se odehrávající. Vedení školy prostory dokonce přirovnává k malému Sillicon Valley nebo startupové firmě. Co dalšího škola studentům v budově nabízí? A jak přesně prostory vypadají? Podívejte se na detaily v níže přiloženém videu.

Domníváte se, že by něco podobného bylo možné vytvořit i v českém prostředí?

 

Zdroj
edutopia.org
Tagy

Markéta Popelářová

Redaktorkou magazínu Perpetuum od roku 2016. "Věřím, že vzdělávání nemusí mít jen nudnou podobu, s jakou se setkává většina lidí ve školním prostředí. Dnešní doba nám nabízí tolik možností pro rozšiřování si obzorů, že by byla škoda nad světem vzdělávání úplně zanevřít. Studuji na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ve společnosti SCIO mám na starosti koordinaci PR projektů."

Související články

Napsat komentář

Close
Close