10 tipů, jak vybrat dobrou školu

Bez ohledu na to, zda preferujete školu výkonově zaměřenou, nebo alternativní, školu soukromou, nebo státní, jestli vybíráte základní školu pro budoucího prvňáčka, nebo gympl pro starší dítě, sestavili jsme pro vás přehled kritérií, která fungují univerzálně. Neodchytí vše, ale mohou opravdu hodně pomoci.

Jaká je tedy dobrá škola?

  1. Je otevřená

Odpovídá na vaše dotazy, neuhýbá, nekličkuje. Na e-maily reaguje, ideálně i v rozumném čase. Na školním webu najdete informace, které potřebujete, web je srozumitelný, dá se v něm orientovat.

  1. Má koncepci

Ví, co, kdy a proč bude děti učit a jaké metody k tomu bude používat. Nadměrně nezdůrazňuje formality typu interaktivní tabule, jde po podstatě. Částečně vám může napovědět tzv. ŠVP (Školní vzdělávací program), který najdete na školním webu. V ideálním případě by neměl obsahovat jen snůšku nicneříkajících frází; mělo by z něj být naopak jasné, že u celého pojetí výuky se jedná o řízený a cílený (i když flexibilní) proces, nikoli o amatérskou improvizaci.

  1. Je vstřícná k vašim (rozumným) požadavkům

Nepřistupuje k jakémukoli vašemu požadavku s tím, jaké si zase vymýšlíte extrabuřty. Například pokud se otevírá několik prvních tříd a vy preferujete jednoho konkrétního pedagoga, bude se snažit vaše dítě k němu umístit.

  1. Cítíte se v ní dobře

Jděte se do školy podívat, ideálně nejen v den otevřených dveří. Atmosféru ucítíte. Zároveň z ní nemáte pocit Potěmkinovy vesnice, den otevřených dveří působí autenticky, nikoli jako předem secvičené divadlo.

  1. Vede ji osvícený/á ředitel/ka

Osoba ve vedení do velké míry určuje, jaký bude celý pedagogický sbor. Samozřejmě i pod špatným ředitelem se může vyskytnout skvělý pedagog, nicméně pravděpodobnost je o dost nižší a nejspíš v takové škole dlouho nevydrží. Naopak nekvalitní pedagogy má špatný ředitel tendenci spíše neřešit.

  1. Snaží se o individuální přístup

Má pro něj objektivní předpoklady, což např. 25 a více dětí ve třídě už z principu těžko umožní. No a pak je potřeba se ptát dále, např. „Očekáváte od všech dětí stejné výsledky ve stejnou dobu?“, „Jak pracujete s IVP nadaných dětí a jak je tomu u dětí s problémem?“.

  1. Pedagogové působí jako vyrovnané osobnosti

Je na nich vidět, že mají rádi děti, že mají přirozenou autoritu, jsou laskaví, mají pro děti pochopení, umějí je motivovat. Celkově s přístupem, že jsou tady pro děti, nikoli děti pro ně. A úplně ideální je, pokud svůj předmět učí s vášní a dovedou pro něj děti nadchnout.

  1. Panuje v ní zdravé prostředí, nezavírá oči před šikanou

Neprohlašuje, že u nich žádná šikana není a nikdy nebyla. Zárodky šikany se totiž vyskytnou prakticky v každém dlouhodobě uzavřeném kolektivu a záleží jen na tom, jak je s nimi dál nakládáno.

  1. Má dobré reference

Toto kritérium prosím berte s rezervou, protože reference jsou relevantní jen od těch rodičů, kteří mají podobná očekávání jako vy; rodič preferující „prušáckou“ výchovu si bude pravděpodobně pochvalovat školu s přísným režimem, která bude mimo záběr rodičů praktikujících respektující výchovu.

  1. Bude sedět právě vašemu dítěti

Což je ve finále kritérium nejdůležitější. Zamyslete se, jaké vaše dítě opravdu je a co mu bude nejvíce vyhovovat. Zamyslete se i nad tím, co chcete ve svém dítěti prostřednictvím školy podporovat, nebo naopak potlačovat. Dobré je také zapojit dítě do rozhodování, samozřejmě úměrně jeho schopnostem, protože čím lépe se bude dítě ve škole cítit, tím lépe se mu bude učit.

A pár obecných rad na závěr:

Všechno hodnoťte s otevřenou myslí. Nelpěte na tradicích, nechtějte, aby škola byla taková, na jakou jste zvyklí ze svého dětství. Zkuste se naopak zamyslet, v čem vám vaše škola nevyhovovala a co pro své děti rozhodně nechcete.

Buďte aktivní. Sbírejte informace z různých zdrojů, diskutujte online i naživo s rodiči dětí již školu navštěvujících, projděte si zprávy ČŠI, navštivte školu víckrát, účastněte se vyučování a bavte se s učiteli. A pokud přesto nevyberete dobře, což se může stát, nebojte se školu změnit.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Close