Brexit bez dohody s EU by vážně ohrozil britské univerzity

Pokud by Velká Británie odstoupila z Evropské unie bez dohody, nejistá budoucnost potká i mnoho výzkumných projektů.

Velká Británie má 50 000 zaměstnanců Evropské unie a 130 000 studentů přicházejících z Evropské unie. Zároveň 15 000 britských studentů studuje v členských zemích Unie. Ti všichni se musejí vyrovnávat s nejistotou spojenou s brzkým příchodem brexitu.

Velká Británie stále ještě nevyřešila tak zásadní oblasti, jako jsou ochrana dat, mezinárodní uznávání kvalifikací nebo duševní vlastnictví. Odchod z EU se však také významně dotkne výzkumných projektů, které jsou prospěšné pro širší společnost a které se zabývají například léčbou rakoviny nebo technologiemi určenými k vyrovnání se s klimatickou změnou.

Velká Británie mezi lety 2007 a 2017 obdržela z Evropské unie 1850 grantů (například do Německa jich putovalo 1330). Akademici, kteří byli těmito granty podporováni, získali mnoho prestižních cen – mezi nimi například šest Nobelových cen. Z kalkulací vyplývá, že britské univerzity v následujících letech ztratí kolem 1,2 miliardy liber (přibližně 34 miliard českých korun) určených na vědu a výzkum.

Odliv kapacit do zahraničí?

Celosvětově uznávaní akademici a vědci by kvůli nejistotě mohli opustit zemi a vydat se tam, kde financování jejich práce nebude tolik ohroženo. Nedávný laureát Nobelovy ceny za fyziku se vyslovil, že sice zvažuje návrat do Velké Británie z amerického Princetonu, avšak pokud by došlo k odříznutí Británie od prestižních finančních fondů, svůj krok si pravděpodobně ještě rozmyslí.

Spojené království má Evropskou unii oficiálně opustit 29. března tohoto roku. Zemi zbývá tedy již jen pár týdnů na to, aby její parlament našel reálnou cestu, jak podobnému scénáři raději předejít. V opačném případě se Velká Británie pravděpodobně dostane do pozice, ze které bude tempo ostatních evropských i neevropských států dohánět jen s velkými obtížemi.

Původní článek byl publikován na TheGuardian.com, autorem je profesorka Janet Beer, vicekancléřka University of Liverpool. 

Zdroj
TheGuardian.com

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button