Soustředění aneb trénink koncentrace může být i zábava

Jak probíhají kurzy zaměřené na rozvoj tzv. měkkých dovedností? Přinášíme reportáž z rozvojového kurzu, který dětem pomáhá s posílením schopnosti se soustředit.

Je lehce po deváté a já sedím v prosvětlené místnosti a pozoruji skupinku 8 dětí, které se právě usazují na zem. Na následující 4 hodiny se všechny stávají účastníky ScioCAMPu Jak zlepšit své soustředění. Kurz probíhající v prostorách ScioHouse na Praze 6 organizuje společnost Scio a téma Jak zlepšit své soustředění je jedním z mnoha v nabídce.

Lektorka Anežka si sedá do kruhu k dětem a vyzývá je k seznámení. Ona sama začíná a tak se dozvídáme, že kromě toho, že zbožňuje svojí práci lektorky, také ráda cestuje a má psa. Slovo předává tlesknutím naproti sedícímu Petrovi. Petr navštěvuje poslední ročník ZŠ, známky má „docela dobré“, ale bojí se, že na střední škole se to pokazí. Neví totiž, jak docílit toho, aby u učení vydržel. Tereza přiznává, že „se neumí donutit sedět nad úkoly a vždy skončí u facebooku“. Po této větě se ozve Honza, že má stejný problém. Matyáš zase říká, že ho na kurz poslali rodiče, protože si myslí, že je roztržitý. Sám také přiznává, že se mu často stává, že než dočte nějaký text, už neví, o čem byl… Děti si začnou vzájemně sdílet své zkušenosti a příhody, uvědomují si, že mají společný problém a najednou se ze stydlivé skupinky stává parta kamarádů, kteří se přišli naučit, jak se lépe soustředit.

Soustřeď se jako Sherlock Holmes

Lektorka Anežka pokládá otázku, co vlastně znamená umět se soustředit a proč je důležité to umět. Opět se rozproudí otevřená, živá diskuze, do které chce každý něco přidat. Anežka vysvětluje, jak vlastně funguje mozek, jak pracuje naše paměť a co všechno naši schopnost soustředit se ovlivňuje. Děti si nové poznatky zapisují do pracovních listů. Na scénu přichází pomyslný detektiv Sherlock Holmes, který dětem pomůže si některé tipy na zlepšení koncentrace prakticky vyzkoušet.

Řeš pouze jeden případ

Žáci si trénují soustředění zapojením různých smyslů – nejprve zraku u rychlé hry s obrázky, pak sluchu u poslechové aktivity. Dozvídají se, že k tomu, aby byli schopni koncentrovat svou pozornost, je důležité umět se soustředit na jednu věc. V tom jim mohou pomoci různá relaxační cvičení, která napomáhají vědomému uvolnění tělesného nebo duševního napětí. Lektorka dětem sděluje, že bez meditačního tréninku je těžké dosáhnout takového stavu, ale že si mohou pomoci tzv. řízenou relaxací, kterou si děti teď rovnou vyzkoušejí. V tomto momentu opouštím své místo opodál a připojuji se ke skupině. Ležíme na zádech v teplé, světlé místnosti na kobercích a posloucháme tichý, uklidňující hlas lektorky.  Představujeme si letní louku a sluneční paprsky, které nám postupně uvolňují celé tělo.

Účastníci kurzu Jak zlepšit své dovednosti

Najdi pachatele a zneškodni jej

Odpočatá a opravdu lépe koncentrovaná se vracím na svoji „pozorovatelnu“. Děti se mezitím v dvojicích seznamují s další aktivitou. Tentokrát jde o hru, pomocí které zjistí, co konkrétně je jejich „rozptylovačem“ pozornosti a jak jej eliminovat. Ve skupině pak opět probíhá debata, v rámci níž si děti vzájemně sdělují svoje nápady, jak bojovat s nesoustředěností, přičemž lektorka Anežka debatu moderuje. Děti zjišťují, že s mnoha rušivými elementy se mohou vypořádat poměrně snadno.

Případ je vyřešen!

V poslední hodině kurzu lektorka vysvětluje, proč je důležité být všímavý. Co to vlastně znamená a jaké výhody nám dává, když situace kolem nás opravdu prožíváme. Děti si svoji všímavost opět trénují na aktivitách, při nichž zapojují chuť (díky čokoládě, která je součástí jedné hry), sluch nebo zrak a taky zábavnou formou trénují paměť (pomocí tzv. Kimových her). Ke konci kurzu děti čeká úloha, na které si procvičí, co se během kurzu naučily. Děti ji zvládají levou zadní a s úsměvy na tvářích. Stejně jako po celou dobu kurzu i v závěru panuje příjemná, uvolněná atmosféra a některým se snad ještě ani nechce loučit.

ScioCAMP Jak zlepšit své soustředění je však u konce, děvčata a chlapci si vyměňují svoje kontakty a vyzvídají, na jakých jiných kurzech by se mohli znovu potkat. Lektorka Anežka ještě s každým prohodí pár slov. Během celého kurzu byla jakýmsi průvodcem, dávala zpětnou vazbu a řídila směr aktivit, přesto se však zdá, že ji účastníci vnímají spíš jako kamarádku.

I já si balím svoje věci a přemýšlím nad tím, že ačkoliv je kurz určen pro mnohem mladší účastníky, taky jsem se dnes dozvěděla mnoho zajímavých věcí a získala množství praktických rad. Možná by stálo za to navštívit i další kurzy ScioCAMP.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button