Divadlo, které za vámi kdykoliv přijde až do školy

Na 65. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu zaměřeného na český jazyk, umění a pedagogiku, probíhajícím během července, se prezentovala nová streamovací služba Dramox. Projekt nabízí přehrání nejen českých, ale i zahraničních divadelních inscenací a portál by rád prorazil i mezi škol. Ty láká mj. právě na to, že výuku mohou zpestřit sledováním divadelních představení.

Streamovací služby se těší velké popularitě. Na internetu jsou dostupné platformy, na kterých si uživatelé internetu přehrají hudbu, film či seriál. V loňském roce přibyla na českém trhu novinka – streamovací služba divadelních představení Dramox. Za portálem Dramox stojí vystudovaný divadelní teoretik Martin Zavadil, zakladatel společnosti Weemazz 2.0 Radim Horák a internetový podnikatel Martin Hájek.

Projekt nabízí přehrání nejen českých, ale i zahraničních divadelních inscenací. V repertoáru tak najdeme jak studentské Divadlo DISK (v kterém účinkují studující Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze), tak i Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, stejně tak i slovenské Divadlo Jána Palárika, korejský kolektiv Haeboma a mnoho dalších. Ani žánrově se nová vysílací služba neomezuje. Na své si přijdou jak fanoušci alternativy, tak i milovníci hudebního divadla i mnoha dalších žánrů. Diváci mohou sledovat představení pro dospělé i pro děti a mládež.

Cesta k přiblížení povinné četby

Podle průzkumu mezi uživateli platformy z řad žáků a studentů, který byl na festivalu taktéž prezentován, zhruba 90 % respondentů ze škol uvedlo, že je víc baví povinná četba ve zdramatizované než původní podobě.

Dramox ale nenabízí školám jen záznamy představení, nýbrž i metodickou podporu pro práci s nimi. Ve spolupráci s Katedrou výchovné dramatiky a Katedrou teorie a kritiky na DAMU vytváří streamovací server pracovní listy pro žáky a studenty. „Na jejich tvorbě se podílejí i sami studenti, kteří za tuto činnost dostávají kredity,“ vysvětlila na prezentaci Anna Hrnečková, členka Katedry výchovné dramatiky a garantka předmětu Metodická podpora – tvorba programů, v rámci nějž se výukové materiály připravují.
Smyslem těchto pracovních listů není zkoušet žáky ani studenty z dějství příběhu, nýbrž je přivést k tomu, aby se nad dílem zamysleli v souvislostech. Motivací pro ně může být přístupná forma zpracování; na festivalu organizátoři prezentovali pracovní list, na kterém je vyobrazen fiktivní facebookový status prince Hamleta ze stejnojmenné tragédie.

Byť jsou v současnosti v repertoáru streamovací služby pouze profesionální soubory, do budoucna plánuje Dramox zařadit do své nabídky i amatérskou scénu a baletní představení. Z tohoto tanečního žánru mohou diváci zatím zhlédnout adaptaci Erbenovy Kytice.

„V září nabídneme v Dramoxu úplně poprvé operní představení a to rovnou několik desítek z celého světa. Nebudou chybět operní domy z Versailles, Paříže, Berlína, Madridu nebo Benátek. Nezapomínáme ani na českou operu, nedávno jsme se dohodli s Národním divadlem Brno o přidání několika operní představení z tohoto divadla. Kromě toho přibude i signifikantní množství baletních představení,“ uvedl pro Perpetuum Radim Horák.

Nejsme náhražka divadla, jsme učební pomůcka

Ačkoliv se dnes divadla potýkají s existenční krizí kvůli koronavirové pandemii a osud představení je kvůli stále se měnící epidemiologické situaci nejistý, Dramox rozhodně nemá za cíl nahradit živé divadlo. Může ale sloužit jako učební pomůcka, a to díky tomu, že se lze podívat na divadelní představení z jakéhokoliv místa a v jakoukoliv dobu.

Tvůrci Dramoxu se školy snaží nalákat nejen na obsah, ale i zvýhodněné předplatné právě pro školy. „Se speciální nabídkou pro školy jsme nezačínali, ale kantoři nás sami oslovili s tím, že by měli o naše představení zájem,“ vysvětlil Radim Horák na veřejné prezentaci.

Podle informací na stránkách platformy navíc Dramox odesílá většinu ze zaplaceného předplatného divadlům, hercům i tvůrcům her. Předplatitelé mohou také zaslat určité „spropitné“ jednotlivcům, kteří se na tvorbě představení podíleli, jak uvádí web: „Svým oblíbeným tvůrcům můžete věnovat i další libovolnou částku navíc. Veškeré darované peníze půjdou přímo jim.“

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button