Jak napsat životopis studenta? 

Rádi byste se ucházeli o perspektivní zaměstnání, ale máte pocit, že to je bez předchozí praxe nebo vzdělání v daném oboru skoro nemožné? Věřte, že znalost toho, jak napsat opravdu kvalitní studentský životopis, který vyzdvihne vaše akademické a profesní předpoklady, vás může zařadit mezi nejlepší kandidáty o danou pracovní pozici. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Je to něco, čím si projde většina studentů nebo čerstvých absolventů – vstup na pracovní trh a s tím spojená otázka, co mohu budoucímu zaměstnavateli nabídnout, když pracovní zkušenosti v životopisu zejí prázdnotou.

Čím začít?

I když mohou některé pracovní inzeráty nahánět hrůzu ze všech požadovaných dovedností a zkušeností, je dobré si uvědomit, že nikdo od vás jakožto studenta nebude vyžadovat 5 let praxe v oboru. A pokud ano, nejspíš byste se měli poohlédnout po jiné pracovní nabídce. 

Mnoho zaměstnavatelů dokonce upřednostňuje čerstvé absolventy, jelikož je mohou snáze vyškolit podle vlastních přístupů a metod, oproti lidem s praxí, kteří se musí vše přeučit. V životopisu si rozhodně nevymýšlejte žádné nepravdivé informace, ale ukažte, že máte co nabídnout.

Životopis studenta by měl především vyzdvihnout vaše schopnosti pracovat s informacemi, studijní dovednosti a chuť se učit, komunikační dovednosti, schopnosti týmové práce s dalšími lidmi, spolehlivost a také dovednosti spojené s organizací práce. A právě z toho byste při tvorbě životopisu měli vycházet. Uvádějte jen jasné a relevantní informace a za žádnou cenu se nesnažte životopis zaplnit nicneříkajícími frázemi.

Formální stránka životopisu

Životopis je pravděpodobně úplně tím prvním, co váš potenciální zaměstnavatel uvidí. Pokud se tedy chcete ujistit, že si ho vůbec bude číst, je nezbytné použít reprezentativní šablonu životopisu, správně životopis strukturovat a zvolit jednoduchý font. Neexperimentujte s barvami a zvolte velikost písma 10 až 12.

Základní údaje

Hned na úvod také nezapomeňte uvést základní osobní údaje, jako je jméno a příjmení, kontaktní číslo a emailová adresa. Při vyplňování emailové adresy dbejte na to, aby působila profesionálně. Pokud máte jen adresu s vaší starší přezdívkou, raději si vytvořte novou.

Uvádějte relevantní informace v bodech

V životopisu se snažte být vždy jasní a struční, protože personalisté nechtějí číst dlouhá a košatá souvětí. Raději tedy pište jen důležité informace v bodech. Jako studentovi vám pravděpodobně bude stačit životopis dlouhý na jednu stranu A4. Dejte si také pozor na překlepy, pravopisné chyby i hovorové výrazy, to skutečně nepůsobí profesionálně a může vás to stát šanci na pozvání k pohovoru. 

Fotografie

Poslední bod, na který je nezbytné dát si po formální stránce pozor, je použitá fotografie. Přestože není v životopise nutná, náborář si vás díky ní může lépe zapamatovat. Vyvarujte se ovšem nekvalitním fotografiím, „selfíčkům“, fotkám z dovolené, z koupelny apod. Použijte raději portrétní fotografii s jednobarevným pozadím, kde vypadáte seriózně.

Vzdělání v životopise studenta

Vzdělání ve vašem životopisu studenta zastává velmi důležitou roli. Zpravidla se do životopisu neuvádí základní vzdělání, proto začněte středoškolským. Pokud ještě studujete střední školu, jednoduše napište, že se jedná o vaše stávající vzdělání, a přidejte informaci o tom, v jakém jste ročníku.

Uveďte celé názvy škol, včetně adres, odkdy dokdy jste školy studovali (či studujete), v bodech specifikujte vaše zaměření a nezapomeňte zmínit, jakou formou jste školu zakončili nebo budete zakončovat (maturita, bakalářský titul apod.). Veškeré informace seřaďte chronologicky od nejaktuálnějších.

Studijní úspěchy

Nezapomeňte do této části doplnit veškeré kurzy, které jste absolvovali, účasti na olympiádách nebo jiných školních i mimoškolních soutěžích, nejrůznější projekty nebo jakékoli jiné úspěchy, kterých jste během studií dosáhli. Možná jste už na některé dokonce zapomněli, takže pořádně zapátrejte v paměti, ať zde nic nechybí. Ukážete tím potenciálnímu zaměstnavateli, že jste cílevědomí a aktivní. 

Jak si poradit s pracovními zkušenostmi

Přestože nejspíš nemáte příliš pracovních zkušeností, pokuste se tuto část nevynechat. Pokud za sebou ještě nemáte žádnou placenou práci nebo brigádu, můžete do této kolonky zahrnout jakoukoli dobrovolnickou práci, stáž či školní praxi. Opět postupujte chronologicky od nejaktuálnějších zkušeností.

Zahraniční zkušenosti

Pokud jste absolvovali zahraniční stáž či výměnný pobyt v zahraničí a nějak souvisí se zaměstnáním, o něž se ucházíte, neváhejte je přidat mezi pracovní zkušenosti. Veškeré tyto informace mohou poukázat na váš zájem související s pracovní pozicí.

Práce a brigády

Máte-li již za sebou nějaké placené práce a brigády, nebojte se je uvést všechny, i když se třeba jedná pouze o jednorázové spolupráce. Kromě pracoviště zde zmiňte i vaši pozici a pracovní náplň. Pamatujte, že každý nějak začínal. Každá činnost vás něco naučí a pomůže vám objevit, co vás baví. Toho jsou si personalisté dobře vědomi, a tudíž ocení, že jste se snažili něco dělat.

Schopnosti a dovednosti studenta

V této části životopisu byste měli vyzdvihnou především vaše jazykové dovednosti a dovednosti v IT, případně také řidičský průkaz, pokud jej vlastníte. Uvádějte ovšem pouze jazyky, kterými se dokážete dorozumět. Personalisté si je zpravidla u pohovoru ověří. Pokud znáte svoji úroveň jazyka podle evropského referenčního rámce (A1-C2), uveďte ji. Případně napište, zda jazyk ovládáte aktivně či pasivně.

U většiny oborů se očekává základní počítačová gramotnost, pokud ale ovládáte nějaké specifické programy, nezapomeňte to do životopisu přidat, například že umíte základní programování, pracujete s grafickými programy Adobe apod. Buďte i v této části co nejstručnější a vaše schopnosti a dovednosti dále rozviňte v motivačním dopise.

Diplomy a jiná ocenění

Opět se zamyslete nad tím, jakých úspěchů jste kdy dosáhli, a pokud jste je neuvedli mezi pracovní zkušenosti, přidat je můžete sem. Patří sem například jazykové certifikáty, různé diplomy a ocenění. I zde pište jen pravdivé informace, protože si je náboráři u pohovoru ověří.

Patří do studentského životopisu záliby?

Pokud váš životopis působí příliš prázdně, tuto kolonku rozhodně přidat můžete. Stačí jen v bodech zmínit, jakými činnostmi trávíte volný čas. Možná zaujmete potenciálního zaměstnavatele právě tím, že budete mít společné koníčky. Například zjistí, že oba hrajete na hudební nástroj nebo vás baví tenis, čímž si získáte jeho sympatie. Pokud navíc některé vaše záliby souvisí s povoláním, které chcete vykonávat, měly by mít v životopise své místo.

Tipy na závěr

Jakmile budete svůj životopis ukládat, dejte si pozor, jak ho pojmenujete. Ideálně napište „jméno a příjmení CV“. Uložte si ho v editovatelném souboru (v tom, v kterém pracujete), abyste do něj mohli postupem času přidávat nové informace, ale zaměstnavateli jej raději pošlete ve formátu pdf, abyste měli jistotu, že se mu zobrazí správně. Do průvodního emailu uveďte, že jste čerstvý absolvent a připravte se na to, že vás personalista možná bude kontaktovat telefonicky.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button