Zvířata do každé školy? Redukují stres a zvyšují empatii i motivaci
Výzkum se zabývá vlivem přítomnosti zvířat ve škole již poslední čtyři dekády. Zaměřuje se ve velké míře na speciální asistenční programy s terapeutickými zvířaty a na jejich dopady především na děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Zde výzkum konzistentně a dlouhodobě ukazuje pozitivní dopady jak přítomnosti asistenčních zvířat na život dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, tak pozitivní dopady školních intervencí s terapeutickými zvířaty na děti obecně. Tento soubor studií však pro ScioŠkoly, kde většinou nemáme nijak speciálně cvičená zvířata a zajímá nás dopad na všechny ve škole, není tolik relevantní.
Výzkumu, který se věnuje dopadu přítomnosti netrénovaných zvířat ve škole na děti obecně, je výrazně méně, zaměřuje se především na psy a jen část z něj je přímo z prostředí školy. Zároveň se ale opírá o širší základy tzv. human-animal interaction theory, daří se mu tak konzistetně vysvětlovat pozitivní výsledky, které existující studie ukazují napříč několika oblastmi:
- Na čistě fyziologické úrovni vede přítomnost zvířat1 ke snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, a tedy v dlouhodobém horizontu k nižšímu stresu, úzkostem a depresi u dětí.
- Z hlediska socio-emočních efektů výzkumníci ukazují, že přítomnost zvířete ve škole vede u dětí ke zvýšení empatie, a zároveň facilituje navazování kontaktů a sociálních vztahů v kolektivu.
- Obě tyto oblasti potom přispívají k tomu, že děti, v jejichž škole je přítomno zvíře, mají ke škole pozitivnější postoje, jsou v ní více zapojení, mají vyšší motivaci a celkově lepší wellbeing.
- V neposlední řadě existuje také výzkum, který ukazuje, že přítomnost zvířat má pozitivní dopad na zlepšení kognitivních procesů (paměti, pozornosti nebo schopnosti kategorizace), exekutivních funkcí a celkově lepšího učení. To může být částečně důsledkem prvních třech bodů, částečně výzkumníci argumentují, že tato zlepšení stojí i sama o sobě – koherentnější teorie za tím, proč by tak tomu mělo být, ale zatím spíše neexistuje.
Empirický výzkum neukázal žádné negativní dopady přítomnosti zvířat ve škole na děti. Zároveň mnoho očekávaných výsledků, kvůli kterým máme na ScioŠkolách zvířata ve škole my, empirickým výzkumem ověřováno zatím nebylo, například schopnost dětí přebírat zodpovědnost nebo spolupracovat. I tak ale existující výzkum ukazuje, že přítomnost zvířat ve škole by mohla vést k vícero pozitivním dopadům na děti i dospělé.
1 Především těch, kde je možnost skin-to-skin kontaktu.