Čas strávený s dětmi je nejcennější investicí, deskové hry jsou řešení

Čas strávený s dětmi je „kritický pro jejich rozvoj“. Deskové hry dávají tomuto času něco navíc:  zábavnou formou podněcují komunikaci, řešení problémů, sebevědomí a řadu dalších důležitých vlastností.

Výzkum realizovaný v roce 2008 National Bureau of Economic Research ověřoval vazbu mezi sociálním zázemím, mírou vzdělání rodičů a časem stráveným s dětmi. Studie dochází k závěru, že lidé s vyšším vzděláním kladou na čas strávený s dětmi větší důraz, ačkoliv by mohli mnohé z těchto činností nahradit nabídkou trhu (zájmovými aktivitami). Ačkoliv v mnoha jiných ohledech (všední domácí produkce, vlastní volný čas) je vztah ke vzdělání negativní, u času stráveného s dětmi je to naopak: vzdělanější rodiče tráví s dětmi času více. V rámci výzkumu byla následně porovnána data získaná v USA se 14 dalšími zeměmi. Srovnání potvrdilo, že vazba mezi vzděláním a časem s tráveným s dětmi platí napříč zeměmi. Navíc se prokázalo, že celkový čas strávený s dětmi roste s výškou HDP na hlavu.

Přidaná hodnota deskových her

V tomto ohledu patří mezi vhodné aktivity deskové hry. Během nich dochází k přímé interakci, kdy rodič není přítomen pouze fyzicky, ale je aktivním účastníkem hry. Děj her podněcuje komunikaci, společné řešení problémů, sebevědomí, ale nabízí i možnost ukázat, jak řešit případné konflikty nebo jak se vyrovnat s prohrou. „Deskové hry mají prokazatelně pozitivní vliv na dětský rozvoj, jsou okamžitě po ruce a nejsou nákladné,“ říká Jana Karásková, zástupkyně společnosti Piatnik, jednoho z největších výrobců deskových her v Evropě. Příkladem je hra Activity, která v Čechách získala v roce 2009 a 2011 titul Hra roku. Je nabízena v několika verzích podle věku a trénuje schopnost improvizace a vyjadřování slovního, pantomimického a kreslířského.  „Deskové hry lze zařadit už od útlého věku dítěte, kdy nenucenou formou podporují základní dovednosti, jako je rozeznávání barev a čísel, a můžete u nich zůstat až do dospělosti, kdy je potřeba zapojit i kombinační a strategické schopnosti. V každém věku mají tedy deskové hry svůj specifický přínos,“ upozorňuje Jana Karásková.  


Jsem rodič

Značka Piatnik má nový e-shop pro pohodlný výběr z mnoha desítek her, karet a puzzlí podle různých kritérií. Nabízí také speciální sekci pro školy a dětské organizace se zvýhodněnými cenami a dopravným zdarma.

www.eshop-piatnik.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button