Jak učit mediální gramotnost?

V návaznosti na nedávnou studii potvrzující mediální negramotnost digitálních dětí jsou ve Spojených státech na vzestupu programy, které školí učitele, jak o médiích, hoaxech a reklamě učit děti.

Výzkumníci ze Stanfordské univerzity připravili sérii cvičení Občanské online uvažování, pilotovaných nyní na několika desítkách škol. Iniciativa za mediální gramotnost vznikla ve Skupině dějepisného vzdělávání, která pedagogům pomáhá učit děti pracovat s primárními historickými zdroji a hodnotit je kriticky. Členové si později všimli, že stejné schopnosti jako pro práci s dávnými prameny potřebují studenti i dospělí při hodnocení online zpráv a postů. Zpřístupnili proto stránku Číst jako historik s plány hodin o nejrůznějších světových i amerických dějinách a postupy pro práci s historickým materiálem.

Podobné snahy vedlo Centrum pro mediální gramotnost Stony Brook univerzity k zavedení speciálních kurzů pro vysokoškolské studenty a letní vzdělávací programy pro učitele druhého stupně společně s online nabídkou materiálů. V lednu centrum dokonce chystá volně přístupný MOOC mediální gramotnosti pro všechny digitální občany.

Jeden z prvních účastníků letního kurzu pro učitele Janis Schachter popisuje, jak své žáky učí třídit informace ze sociálních sítí vyhledáváním více informovaných a podepsaných zdrojů a dat, která lze ověřit. Přitom žákům vysvětluje, že stačí ověřovat ty informace, na které chtějí reagovat – ať už sdílením, protestem, volbou kandidáta apod. Shoduje se s nimi, že je to hodně práce, ale tak je prostě nutné s internetovým prostředím zacházet, když se falešné zprávy šíří rychleji než skutečné.

Studie Kalifornské univerzity potvrzuje, že díky tréninku mediální gramotnosti dokázali mladí lidé od 15 do 27 let rozpoznat nepravdivou informaci, i když odpovídala jejich politickému smýšlení. Její spoluautor, Joe Kahne, plánuje analyzovat strategie předávání mediální gramotnosti teenagerům. Zatím se zdá být nejúčinnější využít přirozeného odporu mladých k diktátu toho, co si mají myslet. (zdroj)

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button