Přeskakování ročníků

Dřívější nástup do první třídy nebo přeskakování ročníků byla u amerických nadaných žáků dříve poměrně častá strategie, jak jim školu neznechutit a podporovat rozvoj jejich dovedností. Podle nedávné studie Univerzity Johnse Hopkinse dnes takové řešení volí asi jen procento všech dětí.

Linda Flanagan analyzuje téma na serveru KQED. Popisuje příběhy dětí, které přeskočily poslední rok předškolní přípravy nebo první třídu, a po letech to hodnotí velmi kladně. Ve svých třídách mají kamarády, učení zvládají a jejich jediná lítost se vztahuje k tomu, že na rozdíl od starších spolužáků ještě nemohou řídit.

Školy většinou nemají vlastní postupy, jak vhodné „skokany“ odhalit a rychlejší postup jim nabídnout. Rodiče se takového kroku často obávají. Okolí je nabádá, aby dětem nezkracovali dětství, a oni mají obavy, jestli dítěti neuškodí předčasné vystavení pití, řízení a randění.

Dva roky stará studie přitom ukazuje, že vynechání ročníku nadaným dětem prospívá akademicky i sociálně. Předchozí přehled 38 studií na toto téma také potvrdil, že studenti, kteří rok přeskočili, dosahují lepších výsledků než jejich stejně talentovaní vrstevníci ve věkově odpovídající třídě. Obava, že jejich talent ve vyšším ročníku zapadne, se nepotvrdila.

Zrychlené studium by se mohlo týkat až dvou ze sedmi žáků, kteří v testech podle průzkumu dosahují lepších výsledků, než je pro daný věk předepsané. Na prvním stupni lze přeskočit ročník, na druhém stupni nebo na střední škole by mohlo být možné kombinovat předměty podle dovedností, bez změny třídy. Technologie rychlejší vzdělávání usnadňuje, děti z odlehlých oblastí by mohly plnit předměty online.

Vynechání ročníku ale není pro každého. K ohodnocení akademických, sociálních i emocionálních dovedností je třeba správný hodnoticí nástroj. Aby ze strategie profitovaly skutečně všechny děti, kterých se to týká, musely by školy vyvinout ucelený a spravedlivý systém vytipování nadaných dětí. Spoléhání pouze na doporučení učitelů a rodičů vyústil v opomíjení menšinových dětí.

Pokud by mělo být přeskakování masové, musely by se upravit i doprovodné služby ve vzdělávání. Vysoké školy by se například musely připravit na podporu části ještě nezletilých prváků. Úpravy ale podle Matthewse ze Severokarolinské univerzity stojí za to. Držení talentovaných žáků zbytečně dlouho ve třídách představuje pro společnost skryté socioekonomické náklady. (zdroj)

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button