Školka bez hraček

V berlínské kitě, denním centru pro děti předškolního věku, zabalili a odstěhovali všechny hračky – auta, panenky, stavebnice, deskové hry i většinu výtvarného materiálu, ale dětem neřekli, co bez nich mají dělat. Začal tak několikatýdenní experiment bez hraček, který podporuje mnichovská nezisková organizace Aktio Jundegschutz, informuje zpravodajský server The Atlantic.

Iniciátoři projektu věří, že tak v dětech posílí dovednosti, které jim později umožní odolat nejrůznějším závislostem. Děti rozvíjí psychologické kompetence, protože si hrají víc spolu a bez připravených hotových herních prvků musí vytvářet vlastní hry a pravidla. Učí se myslet kreativně a kriticky, řešit problémy a napravovat chyby, porozumět ostatním a mít je rád, být empatický. Čím dříve budou děti na takových dovednostech pracovat, tím lépe. Pravidla jsou jednoduchá. Na tři měsíce se ze školky odnese všechno vybavení kromě nábytku, peřin a polštářů. Před zahájením učitelé informují rodiče i děti o tom, co je čeká, potom už ale chování dětí jen pozorují. Ty se musí samy naučit pracovat se svou nudou a frustrací.

Dosavadní občasné studie potvrzují, že děti účastnící se programů bez hraček mají zvýšené dovednosti interakce, kreativity, empatie a komunikačních dovedností. Už v osmdesátých letech přišly bavorské skupiny řešící závislost dospělých s poznatkem, že k formování návyků chování dochází už v dětství, a začali dětem v kitách i ve školkách občas odebírat věci, které děti používají k vybíjení negativních pocitů – hračky.

Ne vždy je ale experiment přijímán s nadšením, mnoho rodičů je skeptických a bojí se, že děti nakonec nebudou chtít do školky vůbec chodit. Organizace propagující myšlenku hraní bez hraček rodiče uklidňuje, že děti nesedí celé dny znuděně na zemi. Přehrávají nejrůznější role, berou si kamínky, klacíky nebo cokoli po ruce, prostě si stále hrají, jen jinak než jsme běžně zvyklí. (zdroj)

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button