Každá holka se může naučit programovat, říká Pavla Randáková z Czechitas

Na začátku všeho byla myšlenka „pojďme učit holky IT a vyrovnat síly“. Protože bez digitální gramotnosti se už brzy neobejde vůbec nikdo. A tak vznikla organizace Czechitas, která pomáhá holkám a ženám poznat svět informačních technologií a propojuje je s firmami, které hledají nové talenty. Co všechno se s Czechitas můžete naučit? A můžete být i úplný začátečník? Nejen o tom jsem si povídala s Pavlou Randákovou, která v Czechitas působí už třetím rokem na pozici Youth Education Specialist.

Pavlo, jak vznikla organizace Czechitas a co je její hlavní náplní?

Na začátku byla myšlenka „pojďme učit holky IT“. Začalo se zlehka – pár workshopy a mapováním, jestli tady o to někdo bude stát. A stály o to nejen holky, ale i kluci, firmy… Naším hlavním cílem je inspirovat a vzdělávat nové talenty k posílení diverzity a konkurenceschopnosti v IT.

Kdo za Czechitas stojí?

Třináct pracovních úvazků a dá se říct, že stovky nadšenců. To jsou ti lidé, kteří se po práci nebo o víkendu sbalí a jdou s námi učit, desítky firem a institucí, které naši činnost podporují.

Pavla Randáková

Jak dlouho už vaše organizace funguje?

Třetím rokem.

Czechitas chce vyrovnat poměr sil v IT a zaměřuje se hlavně na holky. Mohou se vašich kurzů a workshopů účastnit i kluci?

Pro většinu kurzů a workshopů platí, že pokud je přihlášeno dostatečné množství žen a dívek, tak mají před muži přednost. Letní škola nebo Digitální akademie jsou projekty zaměřené čistě na ženy. Ale to neznamená, že bychom neměli účastníky mužského rodu. Dlouhodobého kurzu programování v Brně se spolu s asi 29 ženami účastní jeden muž. Úvod do programování pro horníky na Ostravsku měl ryze mužské osazenstvo. A v Akademii programování holky od kluků vůbec nerozlišujeme. Už jen proto, že pomáháme rozšiřovat obzory a portfolio učitelům, kteří pak aplikují nové poznatky do výuky.

Mají kurzy nějaké věkové omezení?

Dá se říct, že nemají. V Akademii programování se zaměřujeme na děti do zhruba 19 let, než absolvují střední školu. Spodní hranicí zde bývá věk kolem 7 až 8 let. Potřebujeme zkrátka, aby děti uměly číst. Přichází nám však na kurzy i maminky s menšími dětmi a pomáhají jim programovat. Na ostatních kurzech – tedy mimo Akademii programování – vídáme většinou věkovou skupinu 15+. Vedle holek ze střední pak sedí i jejich babičky. Explicitně nikoho věkem nediskriminujeme a doufáme, že když se člověk někam hlásí a chce s námi strávit určitý čas, tak je soudný.

Může na váš kurz přijít i úplný začátečník?

Určitě ano. Pokud není v popisku akce uvedeno jinak, tak je určena především pro naprosté začátečníky. Snažíme se předem informovat, co všechno by účastníci a účastnice měli splňovat, tedy navazuje-li kurz na něco či jaké základy předpokládáme.

Potřebují zájemci o kurz nějaké vybavení, programy…?

Záleží kurz od kurzu. Většinou stačí vlastní notebook, občas se hodí myš – především na grafických kurzech. Využíváme zdarma dostupný software a na ten placený zařizujeme třeba časově omezené licence. Na některé kurzy stačí přijít jen s tužkou a papírem.

Kde všude vaše kurzy probíhají a jak často?

Když se podívám do kalendáře, máme tam každý týden alespoň jednu akci. A to nepočítám dlouhodobé kurzy, které běží třeba celý semestr. Nejvíce působíme v Praze a v Brně. Nevynecháváme ale ani Ostravu, Liberec, Hradec Králové nebo například České Budějovice. Párkrát jsme vyjeli i za hranice – do Londýna, Berlína, Mnichova…

Co všechno se s vámi můžeme naučit?

Základy grafiky, zpracovávat data, vytvářet weby, programovat. Usnadnit si práci s počítačem, programovat Arduino…

Do čeho dalšího se s Czechitas můžeme zapojit?

Přijít na přednášku, na konferenci. Najdete nás od barcampů po konference týkající se technologií ve vyučování. No, anebo s námi pojďte na kafe či na pivo. U toho se často příjemně začíná. Letos jsme v Brně pořádali soutěž o nejlepší dívčí bakalářskou práci v oboru informatiky, takže jsme se mohli potkat na univerzitě. A velkou částí naší aktivity je kariérní rozvoj a propojování žen na pracovní pozice v IT. Takže pokud chce žena či i muž změnit práci a má zájem o IT, hledáme jim práci.

Na co se v Czechitas v nejbližší době těšíte?

Na spuštění Digitální akademie v Brně. A na letní školu, IT tábor pro středoškolačky.

A na co jste nejvíce pyšní?

Na každý z těch úžasných příběhů, které kolem nás vznikají. Když na konferenci o ženách v IT prezentovaly naše účastnice Digitální akademie, já jsem se asi po třech větách rozbrečela. Za ty tři roky mě silné momenty nepřestaly dostávat.


Pavla Randáková v Czechitas působí třetím rokem a zastává funkci Youth Education Specialist, tedy odbornice na vzdělávání mládeže. Na některých kurzech občas učí – především na akcích, které mají co do činění s grafikou nebo úvodem do programování pro děti. Nyní dokončuje magisterské studium na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Podrobnosti
Czechitas

Související články

One Comment

  1. Tak já bych se teda programovat nikdy nenaučila 😀 . Už na střední škole to pro mě byl oříšek, a to jsme tam brali jen takové základy. Já IT řešení nechám těm, kteří tomu rozumí. V práci máme IT oblast vyřešenou od https://www.memos.cz/it-reseni/ , takže nám všechno šlape tak, jak má 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Close
Close