Trendy

Britská univerzita by mohla čerpat z evropských fondů i po brexitu

Jedna z nejlepších britských univerzit, Imperial College London, uzavřela partnerství s francouzskou výzkumnou agenturou. Znamená to, že by tak britští akademici mohli mít přístup k evropským výzkumným fondům i po brexitu.

Imperial College London, jeden z nejlépe hodnocených vědeckých institutů na světě, vytvořil matematickou laboratoř v Londýně s výzkumným centrem ve Francii (National Centre for Scientific Research – CNRS).

Pro britské výzkumníky z Imperial College London nebo z dalších britských institucí spadajících pod Unite Mixte Internationale (UMI) Abraham de Moivre to znamená, že budou mít stejnou možnost využívat evropské fondy jako jejich spolupracovníci ve Francii, a to i poté, kdy se Velká Británie finálně odpojí od Evropské unie.

“Všichni členové UMI, nehledě na jejich národnost, budou mít stejný přístup k fondům, zdrojům, a hlavně stejné příležitosti k vzájemné spolupráci,“ řekl mluvčí Imperial College London.

Děje se tak poprvé, kdy francouzská vláda přispěla ke vzniku výzkumného partnerství s Anglií podobného typu. I pro francouzskou stranu platí, že nové výzkumné centrum v Londýně bude francouzským vědcům k dispozici stejně jako jejich vědecká laboratoř ve Francii.

SOUVISEJÍCÍ  Eliška Klimentová: Když vzdělání nestačí. Situace vědy v post-brexitové Británii

Anglofrancouzské matematické centrum bylo naplánováno ještě před referendem o brexitu. Bude sloužit jako model spolupráce a sdíleného přístupu k fondům, jakožto partnerství, které bude trvat bez ohledu na rozhodnutí Angličanů opustit Evropskou unii.

Zdroj
bbc.com
Tagy

Markéta Popelářová

Redaktorkou magazínu Perpetuum od roku 2016. "Věřím, že vzdělávání nemusí mít jen nudnou podobu, s jakou se setkává většina lidí ve školním prostředí. Dnešní doba nám nabízí tolik možností pro rozšiřování si obzorů, že by byla škoda nad světem vzdělávání úplně zanevřít. Studuji na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ve společnosti SCIO mám na starosti koordinaci PR projektů."

Související články

Napsat komentář

Close
Close