5. Broumovské diskuse otevřou téma Hrdinství a odvahy

Zajímaví hosté, bohatý doprovodný program, diskuse o aktuálních tématech. To vše nabídnou 5. Broumovské diskuse , které se uskuteční 6. až 7. listopadu v broumovském benediktinském klášteře.

Účastníci konference se ohlédnou za hrdinstvím v kontextu našich osmičkových výročí, ale budou hovořit i o hrdinech současnosti a budoucnosti či o odvaze v politice. Diskutovat přijedou hosté z celé České republiky: politolog a filosof Daniel Kroupa, ekonom a pedagog Tomáš Sedláček, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět, bývalý předseda Vojenského výbor NATO Petr Pavel, lékařka a zakladatelka hospicové péče v ČR Marie Svatošová, umělec a spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven Roman Týc, youtuber Karel „Kovy“ Kovář nebo politici Miroslava Němcová, Milan Štěch a Jan Farský.

Konference bude rozdělena do tří diskusních panelů, které budou moderovat novináři David Klimeš, Světlana Witowská, Nora Fridrichová a Daniela Brůhová: Hrdinství a odvaha v českých a evropských dějinách, Hrdinství a odvaha dnes, Hrdinství a odvaha v politice. Na konferenci budou představeny i výsledky průzkumu veřejného mínění na téma hrdinství a odvaha, který exkluzivně pro Broumovské diskuse provádí agentura Ipsos.

Chceme společně hledat odpovědi na mnoho otázek, které souvisí i se současným stavem naší společnosti,“ říká iniciátor konference Jan Školník a uvádí několik příkladů. „Co je dnes silnější – odvaha spolupracovat a věřit si, nebo odvaha hašteřit se? Je hrdinství být činný v politice? Jaký je rozdíl mezi odvahou a bláznovstvím? Jaká je role hrdinů v národní identitě? Těšíme se, že další otázky položí i návštěvníci konference.“

Diskuse jsou otevřené také studentům, pro něž Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov připravilo stipendia, díky kterým získají vybraní studenti zdarma vstup na konferenci, stravování, dopravu i ubytování. Zájemci z řad veřejnosti, kteří by se chtěli konference zúčastnit, si mohou vstupenky zakoupit pohodlně online na úvodní straně webu konference. Kdo by chtěl zůstat déle, nebo přijet dříve, může si pobyt prodloužit podzimní dovolenou a prozkoumat přírodní i architektonické krásy barokního Broumovska.

„Co je dnes silnější – odvaha spolupracovat a věřit si, nebo odvaha hašteřit se?“

Broumovské diskuse jsou v kontextu ostatních konferencí výjimečné tím, že poskytují velký prostor pro debatu – jeden diskusní panel se třemi řečníky trvá tři hodiny, a tak je možné diskutovat do hloubky a nikoliv jen povrchně. Specifikem konference je rovněž důraz na principy kultivované demokratické diskuse: věcnost, otevřenost, poctivost, trpělivost a zdvořilost. Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov pořádá Broumovské diskuse pod taktovkou neziskové organizace Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Vize vzdělanosti, Evropská identita, Mír a demokracie.

Více info o diskusích najdete na www.broumovskediskuse.cz.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button