Sudoku – zábava i vrcholový sport

Co se vám vybaví, když se řekne sudoku? Možná spolucestující v ranním metru, kteří si krátí cestu do práce vyplňováním mřížky číslicemi od 1 do 9. Nejspíš by vás nenapadlo, že sudoku je také hra, kterou lze brát jako sport a dosáhnout v ní mistrovské úrovně. Ti nejlepší hráči se v listopadu setkali na Mistrovství světa v řešení sudoku a logických úloh v Praze.

Je pondělí brzy ráno a Hotel International Prague zaplnili hráči logických her z celého světa. V šumu v předsálí jsou slyšet japonština, korejština, angličtina i francouzština. Zdaleka nejde jen o seniory. Je tu řada studentů, podle slov organizátorů je nemladší účastnici 13 let. Mistrovství, které zaštiťuje celosvětová hráčská asociace Word Puzzle Federation se v České republice koná počtvrté. V letech 1993 a 2001 se sešli světoví řešitelé logických úloh v Brně a v roce 2007 se konalo druhé mistrovství světa v řešení sudoku v Praze. Letošní ročník podporují například vzdělávací společnost Scio a technologická firma Ataccama. 

Organizátoři Zuzana Vytisková a Jan Novotný nás na chvilku vzali do svého světa logického myšlení:

Účastníte se mistrovství jako hráči?

Zuzana: Já jsem součástí obecně pořadatelského týmu, takže se aktivně zapojit nemohu. Honza, který je tu se mnou, je hlavní autor a garant pro soutěž sudoku.

Jan: Já jsem sice aktivní hráč, ale posledních asi pět let jsem i pořadatelem různých soutěží v Čechách. Začínal jsem už v roce 2007, kdy jsem pomáhal testovat úlohy o generaci starším pořadatelům mistrovství a od roku 2008 jsem celých deset let reprezentoval Českou republiku jako hráč na mistrovstvích světa. Tentokrát jsem dostal za úkol připravit soutěžní úlohy. 

Zuzana: Samotné mistrovství světa je takovou třešničkou na dortu soutěžní činnosti, které se věnujeme celoročně. Monoho hráčů v Čechách aktivně soutěží skutečně během celého roku.

„V Čechách se profiluje velmi silná skupina středoškoláků, kteří mají ještě na luštění čas. Ti se mu věnují ještě při vysokoškolském studiu.“

V předsálí je slyšet snad všechny jazyky světa. Češtinu ale moc neslyším. Čím to je?

Zuzana: Čechů právě soutěží asi deset, protože většina aktivních hráčů nám pomáhá s organizací. Navíc na mistrovství hrají ti, které nominovaly národní organizace. Přijeli tedy hráči z více než 30 zemí.

Jan: Já jen doplním, že tedy přes 30 zemí vyslalo své reprezentanty v minimálně čtyřčlenných skupinách. Probíhá totiž nejen soutěž jednotlivců, ale i čtyřčlenných týmů. Státy se silnou členskou základnou vysílají týmů více. Česká republika nominovala 10 nejzdatnějších.

Zuzana: Celkově je sudoku nejsilnější v Evropě a v Asii. V některých asijských zemích je hra sudoku v zásadě národním sportem. Velký je zájem ve velkých evropských zemích, ale překvapivě i v nejmenších státech, jako je Lucembursko, nebo i v Severní Americe. 

Jak vypadá typický hráč sudoku? Je to spíše senior?

Zuzana: V Čechách se profiluje velmi silná skupina středoškoláků, kteří mají ještě na luštění čas. Ti se mu věnují ještě při vysokoškolském studiu. Většinu reprezentací ve světě tvoří kategorie nad 50 let, cořž jsou lidé, kteří naopak mají už zase čas. 

Jan: Já vidím v hraní sudoku 3 roviny. První jsou lidé, kteří luští sudoku v novinách ve volných chvílích nebo na cestě do práce, druhou skupinu tvoří hráči na internetových portálech, kde se dá sudoku hrát každý den. Online se tu zveřejňují žebříčky hráčů a člověk tak denně měří síly s ostatními. V obou skupinách najdeme dospívající i seniory.  Střední generace nám logicky chybí, protože nemá na řešení úloh prostor. Třetí úrovní hry je soutěž naživo, kterých pořádáme pět, šest za rok. Na světových mistrovstvích jsou trendem juniorské týmy do 18 let, které přicházejí zejména z Koreje a dalších asijských zemí. V Čechách nesmíme zapomenout na skupinu lidí, kteří se sudoku věnovali již v 90. letech, jako jedné z logických her. Sudoku se totiž od ostatních logických úloh oddělilo až v r. 2006 pro svá specifika a mediální atraktivitu. 

Autor fotografie Tomáš Kratochvíl

Vzniká u nás komunita hráčů sudoku nebo tím, že ke hře partnera nepotřebuji, se hráči nedruží?

Zuzana: Já bych řekla, že komunita vzniká už poměrně dlouho. Hráči se nejdříve začali družit kolem online sudoku portálů a následně se scházeli na soutěžních akcích. Určitě bych řekla, že pro část lidí je právě komunita stejně hodnotná jako úlohy samy.

Znáte se tedy všichni navzájem?

Zuzana: Jádro se zná, ale snažíme se turnaje připravovat tak, aby se ten, kdo přijde poprvé, mohl zapojit. Samozřejmě na turnajích neřešíme jen tabulku 9×9, ale máme svá speciální pravidla a využíváme různé alternativy zadávání úkolu. Pořád se ale snažíme držet organizaci tak, abychom byli otevření nováčkům. 

Myslíte si, že intelekt a zdatnost v sudoku spolu souvísí?

Zuzana: Pokud pojmeme intelekt obecně, tak určitě ano. Je to kombinace postřehu, ochoty zabývat se vůbec činností tohoto typu a schopnosti soustředit se, naplánovat si strategii a a ujasnit priority. Určitě je třeba myšlení, které se zabývá abstraktními vazbami mezi jednotkami.

„Celkově je sudoku nejsilnější v Evropě a v Asii. V některých asijských zemích je hra sudoku v zásadě národním sportem.“

Zní to jako skvělá příprava na přijímací zkoušky.

Jan: Do určité míry ano. Hráči jsou pod tlakem, musí dodržet časový limit, rychle vyhodnotit, které úloze se budou věnovat a kterou opustí.

Zuzana: Obecně v České republice nemají hráči sudoku problém zvládnout přijímačky na vysokou školu. Pro mě osobně patří k sudoku i určitý trénink životosprávy, vím, že bych neměla jít spát ve 4 ráno, pokud chci v 9 ráno něco řešit. 

Myslíte si, že sudoku by bylo prospěšné i ve škole?

Zuzana: My jsme s několika kroužky spolupracovali. Známe i učitele, kteří zařazují sudoku do výuky. Z mého pohledu má hodnotu už samotné slovní zadání, ze kterého musí hráč pochopit, co má dělat. Nespojovala bych tedy sudoku s matematikou, ale určitou aktivní gramotností a zákadními logickými operacemi. 

Jan: Typické je zařadit sudoku jako doplňkovou nebo dobrovolnou aktivitu a často ho najdeme v kroužcích logiky. 

Má v sudoku šanci i ten, kdo není ryze technický typ?

Zuzana: Mezi hráči je velký počet těch, kteří ve své profesi pracují s čísly, ať už v IT nebo ekonomické oblasti. Máme mezi sebou ale i hráčku, která vystudovala konzervatoř. Když se podíváme na pravidla harmonie barokní hudby, najdeme i v ní příbuzný způsob myšlení. 

Jan: To myšlení, které v sudoku trénujeme, určitě spousta z nás používá i v práci. 

Více o sudoku a logických hrách zde.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button