10 ilustrátorů, kteří pro knížky nadchnou i zaryté nečtenáře

Zatímco dospělí jsou na knihy bez obrázků zvyklí a zavděk vezmou i paperbackovým vydáním s minimální estetickou hodnotou, svět dětské literatury je ráj ilustrátorů.

Nic naplat, pohádka bez obrázku chytne málokterého začínajícího čtenáře. I kdyby byl text sebepoutavější a font úplně neotřelý, sám o sobě nemá prostě šanci. Ilustrace na děti působí stejně jako na dospělé fotky na přední straně novin nebo vizuální prvky v reklamách. 

Koupit čtivou knihu, která i dobře vypadá, dnes není žádná dřina. E-shopy nám zahraniční skvosty dodají až domů, pro starší českou klasiku se vyplatí zajít do antikvariátu a nové ilustrátory si hýčkají menší nakladatelství, která se nebojí objevovat pro čtenáře i neznámé talenty. Jistotou jsou Baobab Juraje Horvátha, jenž vydává české i zahraniční autory, Meander Ivany Pecháčkové, díky kterému objevují děti biblické příběhy v řadě miniknížek, s Lichožrouty neodmyslitelně spjatá Paseka nebo Labyrint, který vedle knížek vydává i časopis pro děti chytrých rodičů Raketa.

Objevujete rádi příběhy naživo?

Nabídka knih roste a někdy může být docela složité neztratit se v ní. Pokud rádi vezmete knihu před nákupem do ruky a prolistujete ji nebo dáte na osobní doporučení, jsou pro vás jako stvořené knižní veletrhy. Vedle každoroční stálice v podobě Světa knihy, kde potkáte zahraniční i české autory knih pro dospělé i děti, ožívají i akce menšího formátu. Knihex má sympaticky neformální atmosféru a navštívit ho můžete dvakrát za rok. Tabook vás cestou za příběhy knižních hrdinů zavede do Tábora a program vždy doplní spoustou workshopů a aktivit pro děti. Nakladatelství Page Five každoročně spojuje fanoušky knižních ilustrací na festivalu LUSTR.

Právě ilustracím jsou věnovány následující tipy. S dětskými knihami těchto ilustrátorů rozhodně nadchnete každého malého čtenáře:

1. Petr Horáček 

Foto: iliteratura.cz

Kdybychom měli vybrat jedinou knížku Petra Horáčka, doporučili bychom vám Dlouhou cestu. Velkoformátové vyprávění o cestě trpaslíka Františka z jedné zahrady do světa a zpět domů přišlo na svět díky crowdfoundingové kampani na portálu HitHit a podpoře milovnice dětských knih Terezy Booth. V češtině najdete i úžasné vyprávění o přátelství Papuchalk Petr a odvážnou Husu Lízu. Pro ty, kteří čtou i anglicky nebo na textu nelpějí a nechají se unášet ilustracemi, je výběr v angličtině daleko větší.

 

2. Andrea Tachezy

Foto: beziliska.cz

Její laskavé kresby daly konkrétní podobu medvídkovi Kláry Pondělíčkové v knížce Něco ti povím, Johane, nebo obyvatelům domu č. 226. Počítání za doprovodu jemných obrázků a rýmované pohádky procvičíte v leporelu Devět plchů v pelechu a v nádherné rozkládací knize básní Petra Borkovce O snění vás obrázky odnesou do poetického světa fantazie.

 

 

3. Alžběta Skálová

Foto: alzbetaskalova.com

Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa, Klára a 11 babiček nebo Pampe a Šinka – to jsou tituly, jejichž vizuální podobu definovala Alžběta Skálová. Je vyhledávanou ilustrátorkou, které jsou vlastní techniky akvarelu a koláže, a zdaleka se nedotýká jen naivní dětské duše. 

 

4. Filip Pošivač

Foto: databazeknih.cz

Filip sám o sobě říká, že je oceňován za svou divnost. Za ilustrace knihy Kuba Tuba Tatubahn ho ocenila komise IBBY (International Board on Books for Young People) a zapsala ho na čestnou listinu mezi velikány české ilustrace, jako jsou Jiří Trnka a Petr Sís. Zmíněná kniha se na český trh bohužel nedostala, ale jistě znáte film Až po uši v mechu. Autorem filmu i ilustrací stejnojmenné knihy je právě Filip. Patří do nejmladší generace českých ilustrátorů, animuje a má obrovský smysl pro humor, který se promítá i do jeho práce. 

 

5. Daisy Mrázková

Foto: knihydobrovsky.cz

Možná si řeknete, že autorka s datem narození 1923 mezi aktuální tvůrce nepatří. Její kniha Můj Medvěd Flóra z r. 1973 díky druhému vydání v Baobabu zažila nečekanou oblibu u další generace dětí a rodičů. Galerie Villa Pellé ji před dvěma lety věnovala obsáhlou výstavu a představila originály slavných kreseb. O předním místě mezi autory a ilustrátory dětských knih nemůže být pochyb. 

 

 

 

6. Petr Nikl

Foto: jeduvknize.cz

Petr Nikl je nadaný hudebník, malíř, fotograf a performer, jenž nežije pouze kresbou. Vytváří hravé interaktivní výstavy, na kterých děti zkoumají zvukové efekty, prostor i vizuální hru. Pokaždé přichází s něčím novým a ohromuje svět svou originalitou. Pokud jde o dětskou ilustraci, nepřehlédněte Jiné taje opic. Už první díl knihy získal Zlatou stuhu a byl nominován na cenu Czech Grand Design. Ve druhém díle se proplétají jemné kresby tužkou s vtipnými básničkami.

7. Robin Král

skibi.cz

Texty Robina Krále objevíte v Divadle Spejbla a Hurvínka, ale i v rockových skladbách pro dospělé. Je vtipný a nebojí se ani s nadsázkou převyprávět seriózní téma. Doporučujeme Vynálezárium. Najdete v ní „zaručeně pravdivé“ příběhy o tom, jak byly vynalezeny různé věci. 

 

 

 

8. Květa Pacovská

Foto: pinterest.co.uk

Pro ilustrace devadesátileté Květy Pacovské se vyplatí prozkoumat antikvariáty nebo objednat na internetu zahraniční vydání. Výčet ocenění, která za svou práci získala, je téměř nekonečný. Jsou mezi nimi Cena Hanse Christiana Andersena, cena za nejkrásnější knihu světa Zlatá litera a Rakouská cena za dětskou knihu.

V češtině doporučujeme obří sbírku přebásněných pohádek Kočičí král od Pavla Šruta.

 

 

9. Patrik Antczak

Foto: patrikantczak

Jeho Alfabeta vznikla původně jako diplomová práce na FUD Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a získala už několik prestižních cen – Zlatou stuhu 2016 a druhé místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2016. Jde o didaktický soubor pracovních listů, na kterých je vždy jedno písmeno abecedy. Děti ho zkoumají při stříhání, lepení a kreslení, trénují svou zručnost a nevědomky se učí abecedu. Alfabeta má úžasnou vizuální podobu i hravou formu.

10. Petr Sís

Foto: kosmas.cz

Autor pětadvaceti knih pro děti a mládež a ilustrátor zhruba dalších šedesáti, Petr Sís je na světové scéně ilustrace stálicí. Jeho rukopis najdete v mozaice newyorského metra nebo na letištích v Praze a Dublinu.

V angličtině máte z jeho dětských knih obrovský výběr, ale ani v češtině jich díky vydavatelství Labyrint nevyšlo málo. Doporučujeme tu poslední – Pilot a Malý princ.

Související články

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button