Brigády a práce při studiu na vysoké škole

Vstup na vysokou školu je novou kapitolou vašeho života. Stěhujete-li se kvůli VŠ do jiného města, náhle nebydlíte u rodičů, ale s kamarády nebo na kolejích s cizími lidmi. Ocitáte se v úplně novém prostředí, které (pokud se vám bude dařit ve škole) bude vašim novým domovem na následujících několik let.

Vysoká škola je pro studenty z jiných měst také praktickým testem finanční gramotnosti. Naproti studiu na SŠ, kdy jste nejspíš bydleli s rodiči, budete nyní muset umět rozdělit vaše dostupné finanční prostředky mezi jídlo, ubytování, dopravu, případnou zábavu a sport. Jedna z nejlevnějších variant ubytování pro studenty jsou koleje. Zažijete tam mnoho zábavy, pozor ale na sebedisciplínu, nejeden student celý prvák propil a nakonec se do druháku ani nedostal.

Útrata za běžné činnosti ve větších městech je také vyšší, například ceny za MHD, v restauracích a kavárnách či za posilovnu bývají pro dojíždějící šokem. V malých městech jste byli zvyklí, že všude dojdete pěšky, ale v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci či Plzni se nevyhnete tomu, že si budete muset pořídit měsíční nebo roční kupón. Podle našich průzkumů vás takový život vyjde na 8 000 – 15 000 Kč měsíčně.

Chcete-li odlehčit rodičům nebo si takové výdaje navíc dokonce nemůže rodina dovolit, je na řadě najít si nějaký přivýdělek.

Jak si mohu v prváku přivydělat?

První ročník na VŠ bývá pro studenty velkým krokem do neznáma, zvykáte si na nové prostředí, nevíte ještě kolik času studium zabere, a tak je těžké si najít nějakou pravidelnou práci a někde se zavázat.

Jako přivýdělek při studiu jsou vhodné jednorázové brigády, můžete si pod nimi představit např. rozdávání letáků, vítání hostů u vchodů na akcích, manuální práce, záskok v restauracích nebo i komparz do filmů. Výběr je opravdu rozmanitý, zkrátka se jedná o práce, kde je od vás potřeba jednorázová pomoc. Za takové jednorázové brigády dostanete kolem 130-150 Kč/hod (když na to zaměstnavatel spěchá, může to být i 200 Kč/hod.).

Jak si přivydělám a získám pracovní zkušenosti v dalších ročnících?

Pokud vás flexibilita jednorázových brigád baví, můžete zůstat u nich nebo si přibrat také dlouhodobou brigádu. Plné úvazky si studenti hledají spíše až od 3. ročníku (pokud přitom zvládnou i studium). Jednorázové brigády jsou spíše pro přivýdělek a nárazové, ale také díky nim můžete vyzkoušet hodně oblastí a oborů. Zjistíte tak, co vás baví, co vám jde od ruky, jak nad prací přemýšlíte, jak fungujete v rozmanitém sociálním kolektivu. To jsou věci k nezaplacení jak do života, tak pro výběr dlouhodobé brigády nebo plného úvazku.

V dlouhodobých brigádách a plných úvazcích jdete už více do hloubky dané profese s cílem získat zkušenosti. I nyní můžete dále zkoušet různé brigády a práce, než najdete práci, při které si nejen vyděláte, ale bude vás i bavit a obohacovat. V budoucnu budete přece jenom v práci trávit mnoho času, a tak by vám měla přinášet radost a pocit spokojenosti. Samozřejmě se třeba si uvědomit, že neexistuje práce, kde nebudete cítit nějaké pochyby a občas i nespokojenost, ale tyto pocity by neměly převažovat.

Kde brigády a práci najít?

Jsou online i offline způsoby. Co se týče offline způsobů, místní se často poptají po známých. Pro dojíždějící, kteří nemají tuto možnost či nechtějí být limitováni jen nabídkami od známých, vám může pomoct mobilní aplikace QuickJOBS. Zaměstnavatelé sem zadávají své nabídky a vám přichází rovnou do telefonu notifikace o nové brigádě, práci či stáži, dle předem zvolených preferencí.

Jaké jsou další výhody aplikace QuickJOBS?

Mobilní aplikace je založená hlavně na efektivitě a pohodlí. V prvé řadě nemusíte nabídky nikde hledat, přijdou za vámi do telefonu. Díky této aplikaci již nemusíte psát žádné emaily. Máte-li o nabídku zájem, stačí okamžitě projevit zájem kliknutím na tlačítko „Mám zájem“. Pokud si vás zaměstnavatel vybere, zavolá vám.

Se zaměstnavatelem máte možnost se vzájemně ohodnotit. Vaše hodnocení je tedy jistým měřítkem, jak se s vámi spolupracuje, což pomáhá dalším zaměstnavatelům při rozhodování, zda si vás vybrat. Vysoké hodnocení je velkou výhodou při dalším hledání práce.

Vaše hodnocení získané přes QuickJOBS si můžete také vytisknout a jít s ním na pohovor. Jedná se o hodnocení, které vám dávají zaměstnavatelé, kteří s vámi mají pracovní zkušenost. To může být pro vašeho budoucího zaměstnavatele velice přínosné a zvýšit vám šance na přijetí.

A na závěr pár doporučení

Při brigádě či práci buďte vždy slušně a vhodně oblečeni vůči dané pozici. Na základě toho může zaměstnavatel vyhodnotit, jak moc vážně práci berete.

Smích a humor je také velmi důležitý, lidé mají rádi kolegy, kteří přináší do týmu pozitivní energii.

Pokud máte domluvenou práci, ale z nějakého důvodu nemůžete dorazit, vždy se dopředu omluvte. Kontakt na zaměstnavatele někde určitě máte, a pokud vám není příjemné to oznámit telefonicky, pošlete alespoň sms, aby si zaměstnavatel stihl najít náhradu. Uvidíte, že i taková nepříjemnost, ale s omluvou, bude nakonec brána ve váš prospěch.

Buďte snaživí a hlavně spolehliví, dělejte někdy i práci nad rámec popisu své práce. Můžete být odměněni nejen lepší finanční odměnou, ale možná i lepší pozicí nebo doporučením.

Pokud byste si rádi vyzkoušeli různé pozice, jsou pro to vhodné práce v menších firmách či ve startupech. Chcete-li jít více do hloubky dané profese, jsou vhodnější velké firmy či dokonce korporáty.

Pokud se vám rady líbily a chtěli byste jich více, navštivte FB stránku QuickJOBS, kde naleznete další zajímavé tipy v oblasti práce, zaměstnanosti a HR obecně.

Mobilní aplikace QuickJOBS je zdarma dostupná na Google Play či App Store.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
Close
Close