Aby platilo: Ve zdravém těle zdravý duch!

Už staří Řekové vyznávali ideu fyzické a duševní rovnováhy vtisknuté do pojmu kalokagathia. Těla mnoha dětí však v posledním roce fyzicky zahálí, zároveň spojení slov distanční výuka tělesné výuky zní trochu jako vtip. Ale opravdu jen trochu. Youtube kanál České obce sokolské překonal v dubnu hranici dvou milionů zhlédnutí svých videí, což ho řadí k pětici nejúspěšnějších kanálům propagujících sport. A návštěvník zde mj. najde i playlisty věnované cvičení s předškoláky nebo dětmi na distanční výuce.

České youtube kanály populárních sportů, jako jsou biatlon nebo volejbal, nedosahují v počtu zhlédnutí zdaleka takového úspěchu, jako kanál České obce sokolské. I když naprosto nedostižnými jsou youtubové profily Českého olympijského výboru (přes 25 milionů zhlédnutí) nebo Hokej.cz (přes 24 milionů zhlédnutí), více než dvoumilionovou sledovanost Sokola lze srovnat plně se sledovaností kanálů Českého Florbalu (2,3 mil.) nebo CzechAtletics (2,2). Sledovanost paradoxně výrazně roste v posledním roce, tedy v čase zavřených tělocvičen i dalších sportovišť. Ale paradox je to pouze zdánlivý, neboť lidé zde začali hledat rady, jak se doma protáhnout. Na epidemii totiž sokolové zareagovali okamžitě a již v 1. vlně proticovidových opatření vznikla série „Cvičím se Sokolem“. Při propagaci cvičení došlo i na spolupráci s Českou středoškolskou unií.

 „I přes zavřená sportoviště jsme loni nesložili ruce do klína a rychle jsme vymysleli sérii online cvičení #CvičímseSokolem. Cílem bylo a stále je přispět k lepší náladě, ukázat, že se cvičit dá i v omezených podmínkách a ukázat, že Sokol je zde pro širokou veřejnost stále,” říká starostka České obce sokolské Hana Moučková. Nyní jsou v sérii #CvičímseSokolem zveřejněny skoro čtyři desítky videí a další se připravují.

Zaměřeno na děti

K nejpopulárnějším videím patří videa, jak cvičit s dětmi doma. Například video pro cvičení s dětmi 2-6 let  nebo hra na kuchaře mají desítky tisíc zhlédnutí. Podobně velký úspěch získala série videí pro cvičení studentů po online výuce, která ve spolupráci s Českou středoškolskou unií vznikla počátkem letošního roku. Provází jimi Bětka a Tomáš, kteří názorně cviky ukazují a upozorňují na případné chyby při domácím cvičení. „Je to unikátní možnost, jak oslovit středoškoláky. S Českou středoškolskou unií jsme domluveni na sdílení našeho seriálu #cvičímsesokolem i na jejich komunikačních platformách a na rozesílání do škol. Sokol tak znovu motivuje v době koronaviru k pohybu“, vyjádřil se tehdy ke spuštění projektu Michal Charvát z České obce sokolské. „V poslední době sedíme u počítačů čím dál více. Česká středoškolská unie hledala způsoby, jak pomoci středoškolákům v této době distanční. Spojili jsme se proto se Sokolem a společně vytvořili čtyři videa, která pomohou od nepříjemných bolestí vznikajících právě díky domácí práci/výuce,“ dodává k projektu členka organizačního týmu České středoškolské unie Denisa Binderová.

Metodička Ústřední školy České obce sokolské Alžběta Bendíková k samotnému obsahu videí říká: „Snažili jsme se vymyslet takové cviky, které lze zvládnout s tím, co máme běžně doma. Takže v jednom videu například k protahování používáme ručník, v dalším zase masírujeme ztuhlá záda tenisákem a větší svaly basketbalovým míčem.“ Onlajnové cvičení v době, kdy jsou zavřená sportoviště, je součástí dlouhodobé koncepce ČOS Sokol2030, jejímž mottem je „Vedeme Čechy k pohybu a společné aktivitě“.

Na závěr trochu odlehčeně. Znáte nejsledovanější české „cvičící“ video? A víte, kolik lidí už si ho pustilo? Možná budete v šoku z toho, že minifilm Mňam, mňam Bobík nasbíral za 13 let svého youtube života bezmála 60 milionů zhlédnutí!

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button