10 tipů, jak naučit dítě myslet kriticky

Máte pocit, že vaše dítě příliš podléhá reklamě, a chtěli byste to změnit? Nechcete, aby věřilo všemu, co si přečte? Byli byste rádi, kdyby rozpoznalo hoax? Chcete, aby neskočilo na lep populistům? S našimi tipy to zvládnete. Jak na to?

  1. Používejte běžné životní situace jako příklad (úměrně věku a vyspělosti dítěte)

U starších můžete zkusit analyzovat novinové články, u mladších začněte s něčím jednodušším. My jsme s dětmi začínali u teleshoppingu, když mě nadšeně přesvědčovaly, že si tu úžasnou věc z televize rozhodně musíme pořídit.

  1. Pochopte společně podstatu a pravděpodobnou motivaci protistrany

Konkrétních příkladů je spousta. Proč nám někdo něco dává zadarmo? Ať už koblihy v předvolební kampani, nebo služby na měsíc zdarma, když se upíšete na několik let dopředu? Dává nám to nezištně, protože je rozený altruista, nebo za to bude něco chtít? Co by to asi mohlo být?

  1. Nepředkládejte hotová řešení

Místo toho s dítětem diskutujte a analyzujte, zajímejte se o jeho názor. Ideálně jen pokládejte otázky, aby dítě k výslednému řešení došlo samo. Jen pozor na míru otázek návodných, cílem není dítě zmanipulovat do námi preferovaného výsledku, ale aby k řešení došlo samo.

  1. Přidejte psychologické okénko

Aby děti pochopily celý kontext, je dobré jim osvětlit i důvody, díky kterým mají různé manipulační techniky šanci na úspěch. Pokud byste si psychologickou stránkou věci nebyli jisti, stačí zadat do vyhledávače jako klíčová slova „kognitivní zkreslení“ nebo „argumentační fauly“.

Zdroj: pixabay.com
  1. Poznejte manipulaci

Naučte děti poznat manipulaci, což je obecně dovednost, která se jim každopádně bude hodit v celém dalším životě. Opravdu dělá čokoládová tyčinka s láskou servírovaná dětem z někoho lepší matku? A kolik je v tyčince „plné mléka“ skutečného mléka doopravdy? Opravdu bude vaše rodina sluníčkově šťastná, pokud budete používat konkrétní prací prášek?

  1. Identifikujte a pojmenujte své emoce a strachy

Manipulace často cílí na nejnižší lidské pudy, případně jede na vlně těch nejhorších stereotypů a předsudků (a předsudky zatemňují vnímání, optikou předsudků vidíte situaci deformovaně). I vám se jistě občas stává, že máte tendenci podlehnout, a právě o tomhle se snažte s dětmi mluvit co nejotevřeněji.

  1. Nesrovnávejte se s ostatními

Jenom tak totiž dokážete nepodlehnout vlivu reklamy (anebo si alespoň s nadhledem uvědomit, že jste zase podlehli) a vaše dítě se to od vás postupně naučí.

  1. Radujte se, pokud dítě zpochybní vaše výchovné postupy. A ještě víc se radujte, pokud se ukáže, že má pravdu

Pro vaše ego v takové chvíli není místo, protože dítě se dokázalo zamyslet a kriticky zhodnotit, jestli požadavky autority dávají smysl, dokázalo je pomocí logiky rozstřelit a ještě prokázalo dostatek odvahy vám to říct. V takové chvíli si zaslouží ocenění.

  1. Uznejte svou chybu

Kritickému myšlení v principu škodí neschopnost změnit názor a ulpívání na předsudcích. Prostě zabarikádovat se v pozicích a i přes logické protiargumenty neustoupit ani o píď – to ke konstruktivní diskusi zpravidla nevede. Nebojte se, uznáním své chyby v očích dítěte rozhodně neklesnete, naopak si tím jednak svou přirozenou autoritu posílíte, jednak bude mít dítě šanci od vás tento postoj odkoukat.

  1. Pomozte dítěti chápat svět

Bez znalosti základních faktů a zákonitostí fungování světa můžete přemýšlet kriticky, jak chcete, a přesto k výsledku nedojdete. Stojí za to sledovat, co všechno se dítě dozví, resp. nedozví ve škole, a chybějící znalosti, které považujete za podstatné pro chápání světa kolem nás, doplňovat.

A jeden bonusový tip? Neraďte, inspirujte!

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button